Postoje mjesta i gradovi bogate povijesti o kojoj se malo zna, postoje priče i legende koje vas ostavljaju bez daha na mjestima na kojima poželite boraviti dulje od jednog dana. Tako bi se najjednostavnije mogao opisati Bakar, grad koji se smjestio u srcu Primorsko-goranske županije. Nekad spominjan po Koksari tvornici koksa s visokim dimnjakom koja je 1995 godine otišla zauvijek u povijest danas je pravi turistički biser koji nudi maksimum svakom posjetitelju. Možete ga odabrati za vikend destinaciju, istražiti ga u jednodnevnom izletu uživajući u jednoj od manifestacija koje će obilježiti ljeto u Bakru, ali i odabrati ga kao mjesto boravka uživajući u odličnom (povoljnom) smještaju i činjenici da iz Bakra možete dalje istraživati Kvarnerski zaljev, NP Risnjak, otok Krk...
Dobrodošlicu u Bakru (koje je dobilo naziv po Vel-Kier/ kameni zaljev) zaželjet će vam direktorica Turističke zajednice grada Bakra, Sonja Jelušić Marić. Nju ćete vidjeti u turističkom uredu i ona će vas, posebno ako ste u većoj grupi rado provesti u šetnju gradom ili uputiti na brojne atrakcije koje skrivaju ulice Bakra. Neobično - zar ne? No, kako bi Bakar bio toliko poseban da u njemu ne žive oni koji ga žele popularizirati na turističkoj karti Hrvatske pretvarajući ga u must have spoj mora i planine, povijesti i sadašnjosti koja se na ovom mjestu pokazuje na jedinstven način. Ljeto 2024 koje je i službeno počelo, ekipa iz TZ Bakar se potrudila da još jedno Margaretino leto i Pomorska bitka (13.7.) budu jedan od mamaca velikog broja domaćih i stranih turista.
Svježina s Bakarskih špina
Kad stignete u Bakar vrlo brzo ćete shvatiti kako je posjet ovom gradiću odlična ideja. Za početak - parking je na svim mjestima u gradu besplatan, kava je (sigurno najjeftinija) među jeftinijima na Kvarneru, a možete je popiti uz samo more na terasi caffe bara „Caponka“. Dođete li do podneva zamirisat će vam marenda. Ona se poslužuje na terasi ribarnice „Vladimir“ uz samo more, a na tanjurima dominira domaća hrana i svježe ribe. S ovog mjesta počinje istraživanje Bakra u kojeg svakako krenite s praznom bocom u ruci. Zašto? U ovaj grad se slijeva pitka voda s preko 100 izvora u čijoj svježini možete uživati na jednoj od obnovljenih javnih špina (projekt Oživljene Bakarske špine) koje ćete vidjeti u gradu. Ono što oduševljava kod Bakra je činjenica da je grad jako dobro markiran i njegovo istraživanje je jednostavno i zabavno.
Na putu prema Kaštelu
Na putu prema najvišem dijelu Bakra, prema Kaštelu koji se spominje u Vinodolskom zakoniku, a koji je jedan od mlađih Frankopanskih kaštela koji je štitio grad i Bakarski zaljev, poći ćete kraj nekoliko vrlo zanimljivih turističkih punktova. Neobična kuća koja će vam privući pažnju u staroj gradskoj jezgri je Turska kuća u čijoj se blizini nalazi i Rimska. Putem ćete zastati kraj konkatedrale, mjesne župe Bakra, crkve sv. Andrije apostola. Izgrađena je u 18.stoljeću, na mjestu stare crkve, a to je ujedno i najveća crkvu u Bakru i Riječkoj nadbiskupiji. Zanimljivo je dodati kako je u vrijeme izgradnje bila treća po redu crkva u tadašnjoj Hrvatskoj, odmah iza zagrebačke i đakovačke katedrale. Zavirite u ovu crkvu (vidjet ćete da se uz klupe za vjernike nalazi i sat, netipično za Hrvatske crkve, o čemu će vam mještani rado ispričati priču), a kad izađete iz nje, potražite vrata koja vode u katakombe. Ispod župne crkve Sv. Andrije nalazi se kripta podijeljena u dva dijela u kojoj je i 85 grobnih mjesta iz 18 i 19 stoljeća. U kripti je pokopan i biskup Vjenceslav Šoić koji je najzaslužniji za obnovu crkve sredinom 19 st.