VIROVITICA - Zbog velike suše za jesenske sjetve gotovo 70 posto površina pod uljanom repicom na području Virovitičko-podravske županije zaorano je još krajem prošle godine, a većina onih koji su je na oranicama ipak ostavili, nadajući se da će uz gnojidbu ili prskanje uspjeti izvući kakav-takav prinos, sada će je skinuti i zasijati neku drugu kulturu. Najveće štete na uljanoj repici pretrpjelo je Poljoprivredno poduzeće Orahovica, gdje uljana repica nije nikla na 50 posto površina pa je 150 hektara još jesenas presijano ili preorano.
- U proizvodnju uljane repice uložili smo četiri tisuće kuna po hektaru, što znači da nam je šteta oko 600.000 kuna, što ne možemo namiriti jer nije proglašena elementarna nepogoda - kaže Dušan Alebić, direktor PP-a Orahovica.
Uljana repica na oranicama poljoprivrednika Marijana Moslavca pretrpjela je gotovo stopostotnu štetu.
- Prošle godine zasijao osam oko 13 hektara, što je za dva hektara manje nego 2008. godine. Zbog ekstremne situacije moja repica nije nikla, ali sam je ostavio zato što sam mislio da će se u proljeće, uz gnojidbu i prskanje, izvući. No nikako nisam zadovoljan pa ću je morati pretanjurati i zasijati neku drugu kulturu, vjerojatno soju ili suncokret. Ostavit ću samo dva hektara za sjeme da pokušam vratiti bar dio duga - kaže Moslavac.
Jedan od većih proizvođača je Miroslav Šimić iz Suhopolja, na čijim površinama nije niklo 30 posto repice.
- Ja imam sreće, jer je na području gdje ju sijem bilo nešto kiše pa bih ovogodišnju proizvodnju okarakterizirao kao srednje zadovoljavajuće stanje - ističe Šimić i dodaje kako je uz sušu velik problem ovogodišnje proizvodnje i cijena koju poljoprivrednici mogu dobiti za kilogram uljane repice.
Naime, u odnosu prema 2008. godini otkupna cijena prošle godine bila je niža za 43 posto, a najave su da bi i ove godine ona iznosila, kao i lani, tek 1,70 kuna.
- To nikako nije dobro. Da bismo pokrili sve troškove i nešto malo zaradili, cijena bi trebala iznositi minimalno 2,5 kune uz poticaj od 2.250 kuna po hektaru. Prema sadašnjoj kalkulaciji, za proizvodnju jednog hektara repice potrebno je uložiti oko 7.000 kuna ne računajući naš rad i uslugu mehanizacije - kaže Šimić. naglašavajući da, ako cijena i sljedeće godine ostane ovakva, uljanu repicu više neće sijati.
Poljoprivrednici koji proizvode uljanu repicu razočarani su što ni jedna općina nije proglasila stanje elementarne nepogode kako bi im bilo namireno bar ono što su uložili u sjetvu. "Upozoravali smo još jesenas što će se dogoditi s uljanom repicom, ali nije bilo razumijevanja", tvrdi Marijan Moslavac.
Otkupna cijena repice
1,70
kuna
Isplativa otkupna cijena
2,5
kuna