VIROVITICA
– Danas je u Virovitici završila druga, najznačajnija faza sanacije
gradskog odlagališta otpada, jednog najvrjednijih infrastrukturnih projekata
na području Virovitičko-podravske županije, u što Grad Virovitica i Hrvatski
fond za zaštitu okoliša ulažu 26 milijuna kuna.
«Upravo
je završena tehnički najsloženija faza radova, stručnjaci splitske tvrtke «GT
trade» postavili su geosintetski izolacijski sloj na tijelo odlagališta za što
su korišteni najkvalitetniji geosintetici proizvedeni u Njemačkoj. Više se ne
može dogoditi nikakav ekološki incident, odlagalište je sada potpuno sigurno
za zdravlje ljudi», rekao je na prigodnoj svečanosti Vladimir Šušak, predstavnik
izvođača radova, virovitičke tvrtke «Flora».
Sanirano
virovitičko odlagalište otpada danas su obišli virovitički gradonačelnik Zvonko
Kožnjak, saborski zastupnik Josip Đakić i ministar unutarnjih poslova Ivica
Kirin. «Sanacija odlagališta otpada počela je u svibnju 2006. godine, a Virovitica
je među prvim gradovima koja taj posao privodi kraju », rekao je gradonačelnik
Kožnjak i najavio početak realizacije projekta gradnje Centra za gospodarenje
otpadom na kojoj zajednički rade Grad Virovitica i Virovitičko-podravska županije.
Josip
Đakić se prisjetio kako je virovitičko odlagalište izgledalo do nedavno: «Kada
smo dovezli prvi stroj za sanaciju trebali smo imati čizme. Danas više nema
ni onog užasnog smrada koji se širio čitavom okolicom. Današnji slika pokazuje
da je briga za okoliš naša najvažnija preokupacija. Odlaganje otpada od danas
trebala bi biti prošlost jer već imamo jedno potpuno sanirano odlagalište –
u Čađavici, trenutno se radi u Gradini, Sopju i Lukaču», rekao je Đakić dodavši
kako bi ipak svi zajedno trebali uložiti maksimum energije kako bi sanirali
sva divlja odlagališta na području županije.
Ministar Ivica Kirin: «Ovo je prst sudbine. Ovdje sam dolazio kao klinac prije dvadesetak godina i sjećam se na što je ovo ličilo. Sudbina je htjela da radim kao stručni suradnik za zaštitu okoliša županiji i sjećam se svih problema vezanih uz zbrinjavanje otpada koje sam iznosio. Danas kao ministar imam čast da budem na rezultatima tih ideja koje smo počeli ostvarivati još prije nego što zakoni usvojeni. Sve je, naime, počelo funkcionirati, tek kada je počeo funkcionirati Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i kada su jedinicama lokalne uprave pomogli da realiziraju projekte».