Benčić: HDZ pogodovao stvaranju porezne oaze u nekretninskom i turističkom sektoru
Petrov: Porez na nekretnine je prelijevanje iz šupljeg u prazno
Novinarka i diplomatkinja Aurora Weiss najavila predsjedničku kandidaturu
Grbin: Porez na nekretnine je potreban, ali ne smije biti novi udar na građane
Istraživanje: Samo 1, 2 posto hrvatskih građana ima potpuno povjerenje u sudstvo
Ministar: Nije potrebno da uz svako dijete u posebnom razredu sjedi i pomoćnik
Kekin: Progovarat ću o ustavnim vrijednostima socijalne države

  Gospodarstvo

Zalata-1 i Dravica-1 donose MOL-u i Ini više od 1,5 milijardi kubika plina

  Dragutin Šantoši/Večernji list           20.11.2009.
Zalata-1 i Dravica-1 donose MOL-u i Ini više od 1,5 milijardi kubika plina

SLATINA - Dosadašnja geofizička istraživanja Dravske potoline, od Starog Graca do Donjeg Miholjca pokazala su da Panonska nizina skriva bogata nalazišta nafte i zemnog plina koja se prije nisu mogla koristiti poglavito zbog toga što se radi o pograničnom području.

Do rušenja Berlinskog zida rijeka Drava razdvajala je ideologije, države i gospodarstvenike, pa su hrvatski i mađarski "naftaši" surađivali tek formalno. Tek kad su 2006. godine predstavnici Ine i Mol grupe potpisali ugovor o zajedničkome istraživačkom projektu na području Podravska Slatina - Zalata, istraživački radovi su se zahuktali. Hrvatima i Mađarima, koji su ujedinili znanje i tehnologiju danas ne smeta ni rijeka Drava ni državna granica.

Sredinom 2007. godine na mađarskoj bušotini Zalata-1 plinsko polje potvrđeno je na dubini od 3515 metara. Bušotina Dravica -1, koja se nalazi oko 1500 metara jugoistočno od Zalate -1 na hrvatskoj strani rijeke Drave, također ima plina, a stručnjaci procjenjuju da bi buduća plinska polja kod Zalate i Slatine Mol grupi i Ini mogla donijeti više od 1,5 milijardi kubika plina i dobru zaradu. U dosadašnja istraživanja i bušenja uloženo je do sada desetak milijuna eura koje će investitori dijeliti po pola bez obzira na državne granice.

- Na području uz rijeku Dravu, koja je i danas državna granica, više od 50 godina nije se ulagalo u razvoj. U zapostavljenim selima ostarjelo je stanovništvo koje preživljava od poljoprivrede, a pronalazak plinskih polja pruža nadu da će renta za korištenje prirodnih bogatstava pomoći u pokretanju bržeg razvoja - kaže Mirko Rončević, načelnik Općine Čađavica gdje je bušotina Dravica 1.

Komentari

Za korisnike Facebooka



Za korisnike foruma

    Registriraj se

Ako prilikom prijavljivanja dolazi do greške, kliknite OVDJE.

zzzz
22.11.2009. 17:30
Zar sada se nebi mogao razvijati i ovaj kraj Hrvatske???? Ako ima toliko plina, a ima, zar se nebi jedan dio plina "pokloniti" PETROKEMIJI, A ZAUZVRAT PETROKEMIJA DA 50 % SMaNJI CIJENU UMJETNOG GNOJIVA.
DRUGI DIO PLINA ULOŽITI U RAGIONALNI RAZVOJ SLaVONIJE I BARANJE.
TREĆI DIO U KOMERCIJALNE SVRHE.


Još iz kategorije Gospodarstvo