Banner
Plenković: Za promjenu izbornoga sustava u BiH potreban je konsenzus
MORH raspisao natječaj za prijam 50 kandidata za časnike i časnice HV-a
Reiner: Sada nije najbolje vrijeme za razgovor o izbornom zakonu u BiH
Vlada: Predloženo imenovanje Vice Oršulića za predsjednika Uprave HEP-a
Vlada dala suglasnost na sklapanje ugovora za baterijske elektromotorne vlakove
HZMO: Isplata mirovina za svibanj započet će u ponedjeljak
Institut za vode uvodi satelite u praćenje rijeka, jezera i mora

  Obrtništvo

Virovitički obrtnici: Novi zakon protiv sive ekonomije je dobar

  Marija Lovrenc/VLM           24.03.2011.
Virovitički obrtnici: Novi zakon protiv sive ekonomije je dobar

Novi zakon protiv sive ekonomije nije "lov na vještice". On služi zaštiti registriranih obrtnika koji jedva spajaju kraj s krajem. Stav je to Josipa Novogradeca, predsjednika Obrtničke komore Virovitičko-podravske županije, koja je bila jedna od kreatora prijedloga novog zakona koji danima diže prašinu u Hrvatskoj.

Gdje je poštenje

- Naglasak je stavljen na gotovo beznačajne sitnice od kojih će se vjerojatno i odustati - smatra J. Novogradec. Objašnjava da je besmisleno hvatati se za stavke berača grožđa ili čistačica dok stotine ljudi, keramičari, frizerke, automehaničari u ilegali "kradu kruh iz usta onima koji pošteno rade".

- Naravno da će frizerke i dalje moći besplatno šišati članove obitelji i to do, primjerice, četvrtog koljena. Smisao novog zakona je da u istoj ulici više neće moći raditi legalna i nelegalna automehaničarska radionica. Obrtnik je plaćao radnike, poreze i materijal, osigurao uvjete za zaštitu okoliša, račun za svaku uslugu i dijelove te uredno vodio knjige. Njegov susjed radio je isti posao bez obveze, odgovornosti i stavljao u džep čistu zaradu. Gdje je tu poštenje? - pita Novogradec.

Rad u fušu

Novi zakon trebao bi, smatra, "pogurati" sve koji bez papira rade na crno ili da polože ispit i otvore svoj obrt ili da odustanu od nelegalne zarade zbog koje propadaju legalni obrti.

U županiji od obrta živi 2500 ljudi, a prije dvije godine od 1403 prijavljena obrta čak 550 bilo je u blokadi zbog duga od 97 milijuna kuna.

- Podupirem novi zakon. Mjesečne obveze stoje me oko 20.000 kuna, u što ulaze plaće, materijal i najam lokala - kaže jedna virovitička frizerka, vlasnica salona s tri zaposlena. Procjenjuje da njezina kolegica koja radi "po kućama" mjesečno zaradi oko 2500 kuna, neopterećena davanjima, dok se njezin salon svaki mjesec bori samo s plaćanjem računa i obveza koje su u posljednje dvije godine više od zarade. - Da imam posao u salonu, ne bih radila "u fušu", kaže nezaposlena frizerka J. K., jedna od 138 nezaposlenih bez prava na naknadu sa zavoda, a posao traži pet godina.

- Najviše zaradim 600 kuna mjesečno, a tko može, neka s tim preživi. Mijenjam ovu situaciju za radno mjesto, odmah - poručuje ona.


Komentari

donat
26.3.2011. 0:42
guru3977
25.3.2011. 16:22
tomislav
25.3.2011. 14:56
stole123
24.3.2011. 22:41
zagreb
24.3.2011. 22:37
tukac
24.3.2011. 17:24
Davor
24.3.2011. 13:27


Još iz kategorije Obrtništvo