Virovitički TVIN, najuspješnija hrvatska drvoprerađivačka tvrtka, u dvije godine zaradio je šest optužnih prijedloga na Prekršajnom sudu u Virovitici zbog povrede Zakona o zaštiti na radu, Zakona o radu, Zakona o minimalnoj plaći te Zakona o zaštiti okoliša.
TVIN je prijavljen zbog neisplate minimalne plaće radnicima, onemogućavanja korištenja godišnjeg odmora, samovolje uprave koja se o poslovanju ne savjetuje s radničkim vijećem, zbog pritiska radnika i stavljanja zaposlenika u nepovoljniji položaj zbog sudjelovanja u sindikatu, jer ne provodi mjere za zaštitu i sigurnost radnika, jer nije objavio pravilnik o radu i jer radnicima u propisanom roku nije dostavio obračun iz kojeg je vidljivo kako je utvrđen iznos plaće, naknade ili otpremnine. Prekršajni sud dosad je kaznio TVIN sa 30.000 kuna u samo jednom predmetu, dok je pet predmeta još uvijek u postupku i o njima će se odlučivati ove godine. Inspekcije su TVIN prijavile i zbog onemogućavanja njihova posla - obavljanja pregleda i davanja na uvid potrebne podatke i dokumentacije tijekom inspekcijskih nadzora.
U tri krizne godine TVIN je otpustio oko 360 ljudi, prihodi su smanjeni za oko 50 posto, a narudžbe prepolovljene. - Svaki dan strahujem za radno mjesto. Uz obračun plaća mjesečno uredno dobivamo i opomenu pred otkaz jer ne izvršavamo normu. A normu nam stalno povećavaju, toliko da ju je nemoguće ispuniti pa nam korekcije uzimaju od plaće - pričaju radnici koji mole za zaštitu identiteta u strahu od gubitka posla. Rade za 2.000 i 2.300 kuna, pojedinci i po dvije smjene dnevno.
- Od tog iznosa oduzima nam se oko 150 kuna zbog norme, a vraćamo i tzv. državne dane od prijašnjih godina. Kad je bilo najteže, tri smo dana radili, tri bili kod kuće, a država je podmirila 'naš trošak'. No sad ga uzimaju od nas - pričaju radnici.
U sindikatu - druga priča. Kriza je nametnula nova pravila, no nije tako zabrinjavajuće. - Plaća je redovna i to je pokazatelj da je situacija u poduzeću zadovoljavajuća. Buni se nekolicina pojedinaca. Mislim da je većina radnika ipak zadovoljna jer sve probleme uspješno rješavamo sa upravom i radnička prava sigurno nisu uskraćena nikome - tvrdi Ivan Barić, predsjednik sindikata u TVIN-u.
U uredu direktora TVIN-a Ivana Slamića na naše upite već danima ističu da je na službenom putu, a broj mobitela ne smiju davati.