VIROVITICA, 8. svibnja – Josip Đakić novi je predsjednik Zajednice županijskih zajednica udruga Hrvatskih ratnih vojnih invalida (HVIDR-a), a Željka Antunović nova zamjenica predsjednika SDP-a. Osim što im je zajedničko da su oboje Virovitičani (istina, Josip Đakić je u Viroviticu nedavno doselio, a Željka Antunović iz nje davno odselila) zajedničko im je da su se na višu stepenicu u političkoj karijeri danas uspeli porazivši u drugom krugu glasovanja veliku konkurenciju.
Josip Đakić izabran je između trinaest predsjedničkih kandidata na Izvanrednom izvještajno-izbornom saboru HVIDR-e, koji se održavao na Plitvičkim jezerima. Sabor, na kome je sudjelovalo 180 izaslanika, trajao je cijeloga dana. Od trinaest kandidata troje s najviše glasova ušlo je u uži izbor. U prvom krugu glasovanja niti jedan od njih nije dobio natpolovičnu većinu pa se glasovalo i u drugom krugu. U njemu se za natpolovičnu većinu glasova izborio upravo Josip Đakić. Na predsjedničkoj funkciji bit će narednih godinu i pol dana, do redovnog izbornog sabora.
U obraćanju nakon izbora kazao je da članovi HVIDR-e neće tražiti ništa previše od prevarene i napaćene države ali neće dopustiti da im se ukalja dostojanstvo. U telefonskom razgovoru za Virovitica.net to je još jednom ponovio te kazao kako ovaj izbor, osim čašću, smatra i novom velikom obvezom.
Sličan je bio i put kojim se danas uspela Željka Antunović. Na redovnoj izbornoj konvenciji za mjesto zamjenika predsjednika stranke Ivice Račana kandidirane su bile četiri osobe. U uži izbor ušli su Željka Antunović i zagrebački dogradonačelnik Milan Bandić. U drugom krugu glasovanja Željka je «pomela» Bandića: dobila je 710, a Bandić svega 288 glasova!
Kada već pišemo o usponu «naših» ljudi, recimo da je prošloga tjedna i Slavko Rajnović otišao korak dalje u karijeri. Nije, istina, izabran za ravnatelja «Hrvatskih voda», kako je to nagađao jedan hrvatski dnevnik, nego je izabran na mjesto zamjenika ravnatelja što je također vrlo značajno mjesto s kojega itekako može pomoći svojoj sredini.
Podsjetimo i da imamo dva zamjenika ministra – Stjepana Mikolčića u Ministarstvu poljoprivrede, vodnog gospodarstva i šumarstva i Zdenka Blažičevića u Ministarstvu mora, turizma, prometa i razvitka, a ne treba zanemariti niti činjenicu da u Pragu, u Češkoj imamo «svoga» veleposlanika, dr. Viktora Broža.