Od Zagreba preko Kopenhagena do Helsinkija i Lahtija, pa nazad preko Muenchena do Zagreba gdje nas je dočekalo iznenađujuće ugodnih -3ºC (ugodan zimski dan, rekli bi... relativno topao prema onome što smo preživjeli). Prvi šok na putovanju dogodio se nakon slijetanja u prijateljski nam Kopenhagen. Sve sivo, tmurno... no to smo i očekivali. Gubimo se aerodromom u potrazi za razbibrigom nekih četiri sata koje moramo provesti tamo do sljedećeg leta gdje nas zatiču zanimljive (termin koristim vrlo labavo) situacije kao npr. dvostruki cheeseburger menu koji smo platili 40eura, da smo ispali zadnji čudaci koji su po starom dobrom hrvatskom običaju pommes frites jeli rukama uz cheeseburger, dok kulturni Danci čak i cheeseburger jedu vilicom i nožem (vjerojatno možete zamisliti poglede koji su nam bili upućivani). Količina alkohola koja se popije tijekom jutra (tko je ikad čuo da se ujutro kava pije) je doista impresivna.
Fascinantno - stalno ste u mraku
Let od Danske do Finske prođe u tren oka, sat se pomiče za jedan sat unaprijed, a iznad oblaka doživite jedno od čuda prirode kad iz sunčanog danskog neba uđete u vrlo sivo-crno nebo Finske gdje vas dočeka mrkli mrak. Ljubazno osoblje SAS-a vam objasni da je sad -9ºC u Helsinkiju. Sletjeli smo po mećavi usred mraka (veći dio dana to je ono što vas gotovo stalno prati kroz Finsku u to doba godine... otiđite ljeti, pa će biti obrnuta situacija - samo dan). Dobre pripreme je potrebno obaviti prije putovanja. Nabaviti dobre zimske cipele (nepromočive obavezno) jer se sa zimskim uvjetima nije za šaliti. Makar se možda temperatura od -9ºC ne čini pretjerano strašnom, ali na toj temperaturi tamo je puno hladnije nego ovdje. A temperatura se spušta i na više od -20ºC.
I bicikli imaju zimske gume
Helsinki ima cca. milijun stanovnika, javni promet je izuzetno organiziran (tramvaji i autobusi voze na vrijeme u bilo koje doba), snalaženje po gradu nije problem jer su ulice lako pametljive, pa za neko vrijeme uđete u štos tako da se i bez tramvaja možete kretati. Naravno, ono što izuzetno otežava kretanje gradom je snijeg kojeg ima u neograničenim količinama, ulice se ne stignu očistiti koliko pada (osim jedne velike shopping ulice koja ima "podno grijanje"). Tu čak i bicikli imaju zimske gume. Spavali smo na otoku Suomenlinna koji se nalazi s druge strane helsinškog zaljeva. Sam otok je vrlo blizu pa ako ste dovoljno avanturistični možete i prehodati zaleđeni zaljev da dođete do otoka (da, tamo je čak i more zaleđeno). Mi nismo imali želju za tako ludom pustolovinom pa smo se vozili trajektom koji ide svako malo. Malo je čudno za naviknuti se da vas omanji trajekt (cca. 30-50 ljudi i dva auta stanu u njega) vozi kroz led do otoka. Kod nas kad se vozite brodom/trajektom ništa ne krcka oko vas i brod ne grebe po ledu da bi mogao proći.
Alkohol je na visokoj cijeni
Ono što nas je iznenadilo je ruski koji se čuje u Helsinkiju (stanovici Sankt Petersburga dođu vlakom za tri sata putovanja i preplavljuju Helsinki i Finsku u doba oko Nove godine, a i izvan tog razdoblja). Naravno, kako to obično i biva drugog dana smo uspjeli od komunalaca čuti i tečni bosanski. Mora vam biti jasno da će vas gore zamjenjivati za Ruse (koji se dosta čudno i divlje ponašaju). A naš govor i crte lica su dosta slični, pa se dogodi da vam se netko obrati na ruskom (Rusi u pravilu tamo ne znaju niti jedan jezik osim svog). Sama zemlja je po životnom standardu vrlo visoko (pogotovo za skromne hrvatske uvjete). Cijene su nešto više nego u Zagrebu, dok su cijene alkoholnih pića (koje možete kupiti samo u određenom rasponu u danu) su vrlo visoke. Nisu ni sve vrste pića u prodaji. Finci često putuju u Estoniju trajektima pa se napijaju po enormno niskim cijenama, jer je alkohol luksuz u njihovoj zemlji.
Zemlja srdačnih ljudi
Kao narod su vrlo srdačni, gotovo svi govore engleski i tek kad ih malo bolje upoznate dobijete pravu sliku da su Finci ponosni i vrlo domoljubni narod - uvijek će kupiti radije Nokijin mobitel, nego Sony Ericsson jer je Ericsson švedska tvrtka. A Švedska je 600 godina vladala Finskom. Švedski je i drugi jezik u zemlji, iako Šveđana ima tek oko dva posto u Finskoj. I svi znakovi su dvojezični. Tek nakon dužeg i otvorenijeg razgovora će priznati da im i taj preveliki broj Rusa, koji pijani i nepristojni bauljaju uokolo, dosta smeta. Ali na prvi dojam će vas bilo gdje dočekati s osmijehom i bit će od pomoći i vrlo uslužni. Još jedna pogodnost koju trebate iskoristiti ako idete u Helsinki je famozni Helsinki Card koji vam omogućuje sav javni prijevoz, popuste i ulaznice u muzeje. Može se kupiti preko interneta i pokupiti karticu kad sletite na aerodromu. Još dobijete i popust. Kartica ima vremenski raspon od 24-72 sata. Ovisno koliko se planirate zadržati.
Nakon Helsinkija odlazimo u grad Lahti (na finskom to znači zaljev jer je grad situiran na vrlo velikom jezeru) koji je poznat po svojim skijaškim skakaonama i Sibelijusovoj koncertnoj dvorani izgrađenoj od drveta. Na glasu je kao jedno od najboljih mjesta za održavanje koncerata klasične glazbe u svijetu. Količina snijega, na koji smo se već naviknuli, je još veća nego u Helsinkiju. Čak nam pokazuju gdje se može zimi fino okupati i/ili pecati u ledu. Tamo su nas malo u čudu gledali kad smo jeli pizzu, pa smo zamolili da nam daju kečap da namočimo malo pizzu. Mi smo se pak njima čudili kad su jeli pizzu s krumpirom, lukom, aurorom i salatom.
Sobovi na autocesti
Na austocesti na putu prema aerodromu smo u čudu gledali znakove "pazi sob na cesti". Domaćin nam je objasnio da je sob vrlo šlampava životinja koja prolazi svojeglavo preko autoceste ima li prometa ili ne. Na naše pitanje ne bi li bilo pametno postaviti ogradu uz autocestu da se to ne dogodi, nismo dobili odgovor nego samo slijeganje ramenima. Auto kojim su nas vozili do aerodroma je uključen sat vremena prije polaska u struju koja je napajala poseban radijator koji grije auto da se po zimi može upaliti i da se motor ne uništi. Naravno, zimska oprema je i više nego obavezna i svi ju koriste, i to Nokian gume. To je matična firma kompanije Nokia. Prvo su proizvodili gumene čizme, čizme, gume i ostale proizvode od gume pa su se tek onda prebacili na elektroniku.
Izvor GOtrip