Benčić: HDZ pogodovao stvaranju porezne oaze u nekretninskom i turističkom sektoru
Petrov: Porez na nekretnine je prelijevanje iz šupljeg u prazno
Novinarka i diplomatkinja Aurora Weiss najavila predsjedničku kandidaturu
Grbin: Porez na nekretnine je potreban, ali ne smije biti novi udar na građane
Istraživanje: Samo 1, 2 posto hrvatskih građana ima potpuno povjerenje u sudstvo
Ministar: Nije potrebno da uz svako dijete u posebnom razredu sjedi i pomoćnik
Kekin: Progovarat ću o ustavnim vrijednostima socijalne države

  Gospodarstvo

Ustavni suci nisu čuli da je Hrvatska pred bankrotom

  Miodrag Šajatović/Lider           25.07.2014.         1359 pogleda
Ustavni suci nisu čuli da je Hrvatska pred bankrotom

Za kroničara ekonomskih i s njima povezanih političkih zbivanja u Hrvatskoj velika je opasnost da ogugla na sve apsurde i ekonomske anomalije koje godinama nezaustavljivo naviru. Ono, navikneš se na gluposti. Postanu ti normalne. Više ih i ne primjećuješ. Pomiriš se da su stvari takve i da se ne mogu promijeniti...

Na svu sreću, postoje institucije i ljudi u njima koji učine da pregore i najdeblji ‘osigurači u glavi’. Zato hvala sucima Ustavnog suda. Da nije njih, ovotjedne ‘Ekonomalije’ bilo bi teže napisati.

Dakle, na prijedlog sindikata Ustavni sud ‘pokrenuo je postupke za ocjenu ustavnosti zakona kojima su državnim i javnim službenicima ukinute naknade po ostvarenom radnom stažu od 4, 8 i 10 posto te zakona kojim su zaposlenima u javnim službama uskraćene isplate regresa i božićnica’.

To što se sindikati koji zastupaju zaposlene u javnom sektoru bune jer su im malo uskraćena prava (ali nitko nije dobio otkaz kao u realnom sektoru) mogu razumjeti. Sijede glave sindikalnih vođa žele dočekati mirovinu na svojim revolucionarnim birokratskim barikadama. A budući da na drugoj strani imaju nesposobne i kukavičke vlade (ne samo ovu posljednju), pritišću i na najmanji pokušaj da državni sektor podijeli sudbinu realnoga.

Da pukneš ko kokica Ovaj kolumnist ‘pukao je ko kokica’ na zahtjev doživotno financijski zaštićenih ustavnih sudaca prema kojemu ‘država mora pokazati kako ima iznimno snažne, objektivne i relevantne razloge da bi se miješanje u to pravo s njezine strane moglo smatrati opravdanim’.

Pa gdje žive ti ustavni suci? Dolaze li oni u doticaj s običnim smrtnicima? Čitaju li novine? Gledaju li televiziju? Znaju li se prikopčati na internet?

Vlada treba pokazati iznimno snažne razloge da ukine dodatke na plaću i regres korisnicima državnog proračuna!? Pa, gospodo ustavni suci, jeste li posljednjih godina pratili kako Hrvatskoj kreditni reting pada na razinu smeća? Ako ste pismeni, jeste li upravo ovih dana pročitali da je javni dug dosegnuo 68 posto BDP-a i da iznsi oko 221 milijardu kuna? Jeste li svjesni, gospođe i gospodo suci u elegantnim crnim togama, da je stotinjak tisuća zaposlenih u realnom sektoru, onih koji svojim radom i rezultatima pune državni proračun, iz kojega i vi svakog mjeseca podebljate stanje na osobnim tekućim računima, ostalo ne bez božićnica, nego i bez plaća?

Zar vam treba nabrajati ‘objektivne i relevantne razloge’ za uštede u državnoj potrošnji? Vjerujem da Vlada, koliko god nesposobna bila, neće imati problema navesti vam desetke podataka iz kojih ćete čak i vi, koji živite izvan vremena i prostora, možda zaključiti kako postoje ‘iznimno snažni’ razlozi da država štedi.

Neovisnost treba zaslužiti Kada donosite takva nebulozna obrazloženja i zahtjeve, gospođe i gospodo ustavni suci, vi najviše pridonosite razmišljanjima kako je trodioba vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku štetna. Naravno da je ta trodioba kao dio demokracije najmanje loša za poredak u demokratskoj zemlji, ali ako jedna od tih vlasti, ovaj put ustavnosudska, toliko kompromitira svoje pravo na samostalnost, onda je pitanje treba li preispitati kako ‘unaprijediti’ njezinu korist za društvo u cjelini.

Teške su to riječi, ali ako vrh sudstva u Hrvatskoj ne vidi da je država pred bankrotom, onda je doista teško poštovati instituciju tako ugledna naziva kakav je Ustavni sud.

Pogotovo kad taj isti Ustavni sud igra igricu oko toga smije li Vlada određivati osnovicu za obračun plaća sudaca i drugih pravosudnih djelatnika. Pa poziva da o njihovim plaćama odlučuje Sabor ‘kao jamstvo neovisnog i samostalnog pravosuđa’. Priznajem da nisam pravni stručnjak, ali kao da članovi Ustavnog suda nisu bili na svim satovima logike. Zašto je Sabor objektivniji od Vlade kad je o sudačkim plaćama riječ? Sabor donosi odluke većinom glasova. Većinu u Saboru ima Kukuriku koalicija. Ista ona koja je formirala i Vladu. Po čemu će glasački stranački stroj u Saboru drugačije glasovati od toga istog stroja u Vladi, s druge strane Markova trga?

Šteta što je dr. Nikica Gabrić prerano odustao od one svoje rane poruke kako Hrvatskoj treba prosvijećeni apsolutist. Da smo našli jednoga takvog (rizik je velik da bude samo apsolutist), taj bi vjerojatno našao način kako da sutkinje i suce Ustavnog suda bar jedanput na mjesec natjera da provedu dan u realnom sektoru, u nekoj tvornici gdje zaposlenici rade za plaće državnog aparata bez dodataka na godine staža i bez božićnice.

Kolumna Ekonomalije Miodraga Šajatovića, Lider

Komentari

Za korisnike Facebooka



Za korisnike foruma

    Registriraj se

Ako prilikom prijavljivanja dolazi do greške, kliknite OVDJE.

joda
26.7.2014. 23:19
Većina građana ove naše male države ima grešku u softveru izraženu kroz snažnu tendenciju ka podjelama. I kad jednom odaberu skupinu kojoj pripadaju izgube svaki vid empatije i želje za razumijevanjem ostataka društva. Pored nacionalnih, vjerskih, rodnih i inih podjela uspjeli smo se podijeliti i na dvije kaste zaposlenika. Jedni služe u javnom, drugi u realnom sektoru. U našem malom apsurdistanu i ovdje je pila okrenuta naopako. Umjesto da javni sektor bude sluga građanstvu, što bi mu trebala biti osnovna namjena, te da s njim dijeli i financijsku sudbinu, oni su postali sami sebi svrha, bez solidarnosti za ikoga van državnog proračuna. Ne kažem da je javni sektor krivac za stanje u kojem se nalazimo, no dođe li do bankrota države, znati tko je kriv biti će nam od male koristi.
jedna.
25.7.2014. 13:14
ustavni suci su kao njihove gazde na vlasti. prodane licemjerne duše, korumpirani i nesposobni. što se od takvih može očekivati.
MACAN
25.7.2014. 7:43
U čemu je problem? Pa dok Vlada ima za nove aute i rajtanje novaca na gluposti onda ima i građane? Ne?


Još iz kategorije Gospodarstvo