Peti tjedan psihologije u organizaciji Društva psihologa Virovitičko-podravske županije započeo je predstavljanjem Biltena u kojemu je fotografijama i tekstovima opisan četverogodišnji rad društva u afirmaciji psihologije kao struke koja može poboljšati kvalitetu življenja pojedinca. Društvo je osnovano 1998. godine, ali je nakon osam godina njegov rad stagnirao, da bi se 2006. obnovio te se u njemu okupili psiholozi s cijelog područja županije.
Dvobroj Biltena predstavili su autori, predsjednica županijskog Društva psihologa Jasna Per Kožnjak i Martin Lovretić. Iako ima svega 19 članova, društvo je postiglo značajne rezultate na individualnom i strukovnom području, što pokazuju i četiri visoka društvena priznanja struke koja su proteklih godina primili psiholozi Martin Lovretić, dr. sc. Vladimir Kolesarić, Jasna Per Kožnjak i Siniša Brlas.
U povodu 5. tjedna psihologije u Gradskoj knjižnici i čitaonici u Virovitici priređena je i izložba knjiga iz područja psihologije na temu "U teškim vremenima treba nam optimizma" i izložba satova zagrebačke kiparice Danijele Halužan Glumbić inspiriranih grčkim slovom Psi ((Ψ).
Tijekom 5. tjedna psihologije ukupno je održana 21 aktivnost kroz niz radionica i predavanja za struku i građanstvo u koje je bilo uključeno 14 članova društva . Posebno ističemo predavanje psihologinje prof. dr. sc. Nataše Jokić Begić na temu «Partnerski odnosi - izvor zadovoljstva i izvor stresa» održano pred prepunom knjižnicom u četvrtak, 23. veljače. " te u petak, 24. veljače, predavanje "Petkom u pet" Jasne Per Kožnjak i Ljubice Uvodić Vranić iz Udruge za poboljšanje kvalitete života, za stjecanje psiholoških znanja na popularan i lagan način, te učenje o ljudima i njihovim odnosima.
Jedan od važnih ciljeva Tjedna psihologije jest razotkrivanje mita da samo osobe s ozbiljnim poremećajima mentalnog zdravlja posjećuju psihologe što je, na žalost, čest stereotip u poimanju psihologije i posla psihologa.
Želja nam je prikazati široke i različite mogućnosti pomoću kojih mi psiholozi možemo doprinijeti poboljšanju kvalitete življenja pojedinca i društva u cjelini.
Vrijeme je za pokušaj promjene percepcije javnosti prema našoj struci kao isključivo kliničke te isto tako za pokušaj jasnijeg pozicioniranja naše struke u odnosu na druge profesije koje se bave mentalnim zdravljem.
Fotografije Rudi Vanđija