U okviru mađarsko-hrvatskog IPA međugraničnog programa suradnje 2007 - 2013. održan je 18. listopada, 2011. godine, radni sastanak nositelja Akcijskog plana.
U okviru mađarsko-hrvatskog IPA međugraničnog programa suradnje 2007 - 2013. održan je 18. listopada, 2011. godine, radni sastanak nositelja Akcijskog plana pod nazivom «Održivi turizam na području rijeka Mura-Drava-Dunav».
Da podsjetimo, program zajedničke međugranične suradnje potpisali su:
- Szigetvari Kultur- es Zold Zona iz Szigetvara- kao Vodeći korisnik,
- VIDRA - Agencija za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije - Projektni partner 1
- GRAD SLATINA- Projektni partner 3.
U realizaciji projekta sudjeluju Općine: Sopje, Čađavica, Nova Bukovica, Mikleuš i Voćin.
Cilj programa je razvoj različitih oblika turizma utemeljenih na zaštiti okoliša (eko-turizam, ruralni turizam i aktivni turizam), te prirodnim i kulturnim vrijednostima međugraničnog regionalnog prostora. Realizacija programa obuhvaća četiri hrvatske i tri mađarske županije, podijeljenih na IPA- A, B, C zone.
Napravljen je plan razvoja različitih oblika turističko-rekreativnih aktivnosti na području Grada Slatine i susjednih Općina, s naglaskom na programe vezane uz ruralni turizam, biciklizam, ribolov, eko-turizam, kulturni turizam, zdravstveni i wellness turizam, vinski turizam te poslovni turizam.
Partneri iz Szigetvara, kao Vodeći korisnik, organizirali su radionicu za predstavnike Slatine i susjednih Općina, koji su, podijeljeni u četiri grupe, sistematizirali postojeće prijedloge te ponudili izgled WEB-stranice s najvažnijim i najatraktivnijim turističkim sadržajima svoga područja. Važno je istaknuti kako su svi sudionici radionice aktivno sudjelovali u njenom radu, domišljato povezivali buduće trase biciklističkih staza s poznatim lokalitetima kao što su ergele konja, obiteljska odmarališta, kuće za odmor na rijeci Dravi i dr.
Realizacijom ovoga Projekta Grad Slatina i susjedne općine dobivaju posve novi sadržaj koji ulazi u službenu turističku mapu, pri čemu suradnja s mađarskim regijama i gradovima dobiva novi smisao i otvara posve nove horizonte svekolike suradnje.
Za Projekt «Razvoj aktivne i eko-turističke infrastrukture na obalnom području pograničnih rijeka, razvoj biciklističkih staza» o kojemu je bilo riječi na radionici, predviđen je maksimalni iznos do 2.000.000 €.
Na kraju sastanka u Višnjici, voditelji Projekta Zentai Gabor-Predsjenik Zelene zone u Szigetvaru, sa savjetnicima: Balazs Berkecz, Kovacs Gabor i Borda Laszlo, istaknuli su da je u planu realizacija projekta povezivanja mađarskih gradova Szentlörinca i Szigetvara sa Slatinom, pri čemu bi se s mađarske strane osigurao koridor - cesta - koji bi prešao graničnu crtu kod Sopja (ili Čađavice) te ih spojio sa Slatinom. Ova dionica postat će uskoro značajna turistička atrakcija koja će omogućiti bolje upoznavanje s prirodnim i kulturnim vrijednostima naših regija, posebno njihovom gastronomijom, te pružiti šansu za razvoj poduzetništva.
Također, spomenuta turistička ruta bit će još jedan dokaz izvrsne suradnje mađarskih i hrvatskih partnera na zajedničkim projektima i korištenju sredstava iz IPA - Programa.