Banner
Uvodi se specijalizacija sudaca za slučajeve nasilja nad ženama
Saborska oporba: Banožić treba vratiti stan i odgovarati
Možemo predlaže usklađivanje mirovina s rastom plaća
Jutarnji list: Nedjeljama 20 posto manje računa nego lani
Večernji list: Rata stambenog kredita ista kao i mjesečni najam
Kampanja Budi mRAK roditelj: Raste broje cijepljenih protiv HPV-a
Situacija s covidom u Hrvatskoj stabilna

  Crna kronika

Upravljao vozilom prije stjecanja prava i nije mu prvi put

  mup/vn           27.06.2023.         2357 pogleda
Upravljao vozilom prije stjecanja prava i nije mu prvi put

U ponedjeljak, 26. lipnja oko 9,30 sati u Sedlarici je tijekom redovnog nadzora prometa zatečen 37-godišnjak koji je osobnim vozilom upravljao prije stjecanja prava i pod utjecajem alkohola Muškarac je vozilom „krivudao“ prometnom trakom, prilikom vožnje nije koristio sigurnosni pojas, te osim što je vozilom upravljao prije stjecanja prava, a u protekle tri godine već ima izrečeno pravomoćno rješenje za isti prekršaj, izvršenim alkotestiranjem utvrđena mu je koncentracija alkohola od 3,12 g/kg. Zbog opasnosti da će nastaviti upravljati vozilom, muškarac je uhićen, a nakon liječničkog pregleda smješten u prostoriju za zadržavanje.

Zbog počinjenih prekršaja protiv 37-godišnjaka slijedi podnošenje optužnog prijedloga prekršajnom sudu u Virovitici. Novčana kazna predviđena za utvrđene prekršaje može iznositi zbirno od 2.800 do 5.400 eura, ili mu se može izreći kazna zatvora u trajanju do 60 dana. Uz 12 negativnih bodova Zakonom o sigurnosti prometa na cestama predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom.

Na području Policijske uprave virovitičko-podravske u proteklih pet mjeseci utvrđeno je 703 prekršaja u kojima su sudionici u prometu upravljali vozilom pod utjecajem alkohola, od toga je kod njih 102 utvrđena koncentracija alkohola prelazila 1,50 g/kg.

Kako se većina prometnih nesreća događa zbog ljudske pogreške, odnosno grubog kršenja osnovnih prometnih propisa, policija posebnu pozornost posvećuje sigurnosti cestovnog prometa, te poduzima niz preventivno - represivnih aktivnosti. Posebna pozornost posvećuje se sudionicima u prometu koji „iskaču“ iz normalnog prometnog toka ili grubo krše prometne propise zbog kojih se događaju prometne nesreće s najtežim posljedicama, odnosno čine prekršaje iz tzv. skupine „četiri glavne ubojice u prometu“ – vožnja pod utjecajem alkohola, kretanje brzinama većima od dopuštenih, nekorištenje sigurnosnog pojasa, nepropisna uporaba mobitela.

Kako bi se spriječilo događanje prometnih nesreća, ponovno se upućuje apel svim sudionicima u prometu na dosljedno poštivanje svih prometnih pravila i prometnih propisa, posebno onih koji dovode do prometnih nesreća s najtežim posljedicama, odnosno da nikako ne upravljaju vozilom pod utjecajem alkohola, brzinu kretanja vozila osim prometnim znakovima i prometnim pravilima prilagode i uvjetima na cesti, da svakako koriste sigurnosni pojas, kako vozač tako i svi putnici u vozilu, a dijete propisano prevoze u dječjoj sjedalici, te ne koriste mobitel za vrijeme upravljanja vozilom.

Komentari

Za korisnike Facebooka



Za korisnike foruma

    Registriraj se

Ako prilikom prijavljivanja dolazi do greške, kliknite OVDJE.



Još iz kategorije Crna kronika