Jutarnja kronika i Dnevne novosti prve su emisije koje padnu na pamet većini slušatelja pri spomenu Hrvatskoga radija (HRT – HR). Punih 40 godina Hrvatski radio emitira vijesti svakoga punog sata, a pet puta dnevno u produkciji Informativnoga medijskog servisa Hrvatske radiotelevizije emitiraju se takozvane velike emisije vijesti – u 7, 15, 17 i 19 sati te u 22 sata. Najslušanija od njih desetljećima je Jutarnja kronika Hrvatskoga radija uz koju dan započinje čak 35 % radijskih slušatelja u Republici Hrvatskoj.
„Stalnost termina, aktualnost i radiofoničnost te najbolja urednička imena vezali su slušatelje uz Jutarnju kroniku”, ističe glavni urednik Prvoga programa Hrvatskoga radija (HRT – HR 1) Vladimir Kumbrija.
Svakoga se dana u 7 sati u Prvi program Hrvatskoga radija (HRT – HR 1) uključuje osam regionalnih radijskih postaja u sustavu Hrvatske radiotelevizije: HRT – Radio Sljeme, HRT – Radio Pula, HRT – Radio Rijeka, HRT – Radio Zadar, HRT – Radio Split, HRT – Radio Dubrovnik, HRT – Radio Osijek i HRT – Radio Knin. Cijela zemlja dan započinje emisijom koja u 20 minuta donosi najave najvažnijih dnevnih zbivanja te analitički pregled najvažnijih događaje protekloga dana, a istaknuto mjesto zauzimaju vijesti iz culture i sporta te informacije o vremenu i prometu.
Iza godinama najslušanijih informativnih emisija u radijskome eteru kriju se urednici i voditelji Grgo Mrvica, Mario Krstanović, Mira Barić, Sanja Cota, Silvio Šop, Milena Jukić Ugrin i Mislav Togonal te najnovija pojačanja iz radijskoga programa HRT – Glas Hrvatske Tomislav Šikić i Majda Ivković.
Silvio Šop na Hrvatskome je radiju od svoje šesnaeste godine. Počeo je kao volonter 1989., radio kao tonski realizator, glazbeni urednik i voditelj glazbenih emisija te urednik i voditelj Novosti na Drugome program Hrvatskoga radija (HRT – HR 2). Danas je urednik velikih emisija vijesti Prvoga programa Hrvatskoga radija (HRT – HR 1). Sudjelovao je u postavljanju internetskoga emitiranja svih programa Hrvatskoga radija, izradi aplikacija za slušanje putem sustava Android i iOS, realizirao prve videoprijenose radijskih emisija na internetu i na Četvrtome program Hrvatske televizije (HRT – HTV 4) te koordinirao izradu internetskih stranica svih radijskih programa Hrvatskoga radija. Trenutačno najčešće radi Jutarnju kroniku jer, kako nam otkriva, voli ustajati u 4 sata.
Mario Krstanović na Hrvatski je radio došao kao student 1993. godine. Karijeru je započeo na Drugome program Hrvatskoga radija (HRT – HR 2), a prije petnaestak godina prelazi u Informativni program HRT-a. Najmlađi je među kolegama i dan također voli započeti u društvu slušatelja.
Grgo Mrvica u trideset je godina rada na Hrvatskoj radioteleviziji barem dvadeset godina urednik informativnih emisija. I danas ga fascinira količina adrenalina koja nastaje pri uređivanju Dnevnih novosti u 15 sati, dok ga reakcije slušatelja na Jutarnju kroniku neprestano podsjećaju da su medijski djelatnici svakodnevno uključeni u život svojih slušatelja.
Milena Jukić Ugrin punih trideset pet godina plovi valovima Hrvatskoga radija, a dulje je od dva desetljeća u Jutarnjoj kronici. Mnogi su trenuci za pamćenje obilježili njezinu bogatu karijeru, a neki od njih doista su povijesni. Takvi su trenuci primjerice bili objava početka oslobodilačkih akcija Bljesak i Oluja te objava vijesti o smrti prvoga hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana. Tijekom Domovinskoga rata i poslije njega uređivala je i vodila emisiju Dobar dan, ovdje Hrvatski radio, namijenjenu prognanicima, izbjeglicama i povratnicima. Za dvogodišnji ciklus emisija o mirnoj reintegraciji hrvatskoga Podunavlja, emitiran s područja pod zaštitom UNTAES-a, dobila je godišnju nagradu HRT-a. Godišnju nagradu, zajedno s kolegom Mislavom Togonalom, dobila je i za Poligraf .
Mislav Togonal još se kao dijete budio uz Jutarnju kroniku. Tijekom posljednjih dvadesetak godina na HRT-u je vodio mnoge emisije na radiju i televiziji: Otvoreno, treći Dnevnik, Boje turizma, Nultu točku, Poligraf, Dnevne novosti. Najvećom privilegijom smatra stvaranje emisije uz koju se nacija budi i koju prenose naslušanije radiopostaje od Dubrovnika do Osijeka. Smatra da je Jutarnja kronika zahtjevna jer u najviše 15 minuta treba odabrati udarne tonske najave i ključne izjave. Ističe i kako je to emisija za ranoranioce te otkriva da se u danima kad ju uređuje diže u 3 i 30, a dok prije svitanja vozi na Prisavlje pokušava uz čudne grimase zagrijati glas i artikulaciju i tada obično vidi šokirana lica drugih vozača.
„Ma, znate ča, vi ste čisto zgodni, ča delate na radiju?” pitala je jednom prilikom Tomislava Šikića gospođa na šalteru javne ustanove.Na HRT-u je od 1993., urednik je Međunarodnoga programa HRT – Glas Hrvatske na hrvatskome jeziku. Prve važnije novinarske zadatke imao je početkom Domovinskoga rata izvješćujući s bojišta. Od sredine devedesetih aktivan je u radu s djecom i mladima te promiče medijsku pismenost, a posebno ga veseli rad s djecom s posebnim potrebama, u koji je uključena i redakcija HRT – Glasa Hrvatske. Novinarska znanja usavršavao je različitim međunarodnim specijaliziranim programima u Berlinu (Reuters), Budimpešti, Ljubljani, Sarajevu itd.
Pojačanje koje je iz HRT – Glasa Hrvatske stiglo u velike vijesti jest i Majda Ivković. U redakciji HRT – Glasa Hrvatske osmislila je formatinformativnih emisija na engleskome, španjolskome i njemačkome jeziku.
Birane riječi slušatelja zauvijek će pamtiti Mira Barić, urednica koja se povodom 250. obljetnice rođenja Wolfganga Amadeusa Mozarta umjesto izgovorenoga teksta u Jutarnjoj kronici usudila jednostavno pustiti Malu noćnu muziku. Opća strka i stres koji prate veliku informativnu emisiju prva su njezina asocijacija na Dnevne novosti.
Tijekom godina na platformi velikih emisija vijesti Hrvatskoga radija i uz pomoć njihovih urednika razvile su se slušane i ugledne političke i gospodarske emisije poput Poligrafa – političkoga grafikona, U mreži prvoga i Inventure tjedna, koje godinama same nalaze put do nove publike.