VIROVITICA
– Zbog crnog dima koji se jutros nadvio nad dijelom Rusanove ulice,
preko puta autobusnog kolodvora u središtu Virovitice, na poziv građana, interveniralo
je komunalno redarstvo. Građevinski radnici palili su otpad srušenih građevinskih
objekata na mjestu gdje će niknuti nova stambeno-poslovna zgrada. Odmah po upozorenju
vatra je ugašena, a radnici su se pravdali kako nisu znali da je paljenje građevinskog
otpada zakonom zabranjeno. Naime, paljenjem otpada prekršen je Zakon o zaštiti
okoliša, Pravilnik o gospodarenju otpadom i Zakon o otpadu.
No, u posljednjih godina Virovitica doživljava pravi građevinski bum. Samo u
ovom trenutku otvoreno je deset gradilišta poslovno-stambenih zgrada. Pretežito
je riječ o prostoru na kojemu prethodno treba srušiti stare građevine, a izvođači
radova u nekim slučajevima ne razmišljaju o adekvatnom zbrinjavanju otpada već
ga jednostavno zapale na licu mjesta što ponekad može biti vrlo opasno po zdravlje
stanovnika.
«Tek kad po dojavi građana izađemo na teren shvatimo da je riječ o paljenju
otpada što nije u našoj domeni posla nego inspekcije zaštite okoliša. Ipak,
trudimo se djelovati edukativno pa upozorimo na kršenje zakona i moguće opasnosti
te na visinu kazne. Kako radnici na naše upozorenje ugase do sada nije bilo
potrebe prijavljivati ih inspekciji», objašnjava komunalni redar Dinko Rujer.
Slučajeve spaljivanja otpada «na sve strane» potvrdili su nam i inspektori zaštite
okoliša uputivši nas da podatke potražimo službeno glasnogovorniku Ministarstva
okoliša tako da jučer nismo mogli dobiti toče podatke o broju intervencija te
o eventualnim kaznama.