Predloženom reorganizacijom MUP-a, predstavljenom u četvrtak u Saboru, Hrvatska bi i dalje imala 20 policijskih uprava, umjesto pet kako je planirano lani.
Utvrđeno je, naime, da se policijski posao može ravnomjerno uskladiti zadržavanjem teritorijalne podjele prema županijskom ustroju koja bi uz "funkcionalniju modifikaciju" trebala osigurati manje rukovoditelja, a više policajaca na terenu.
Analiza kadrovskih i sigurnosnih pokazatelja u usporedbi s brojem stanovnika pokazala je da su policajci neravnomjerno raspoređeni u odnosu na opterećenost, da postojeći organizacijski oblici nemaju logičnu raspodjelu te da postoji previše razina rukovođenja a premalo izvršitelja zbog čega policija ne može odgovoriti na prijetnje i rizike s kojima se suočava.
Funkcionalnom reorganizacijom želi se staviti u operativnu ulogu najmanje 1240 policajaca u 16 županijskih središta, smanjiti 80 ustrojstvenih oblika iz sadašnjih policijskih uprava, povećati broj izvršitelja smanjenjem 400 rukovodećih pozicija i spojiti poslove operativnih dežurstava, temeljne, kriminalističke i prometne policije u službe i odjele sadašnjih policijskih uprava u sjedištima 16 policijskih uprava, dok bi zagrebačka, splitska, riječka i osječka uprava zadržala sadašnji ustroj.
Prijedlogom bi postaje temeljne i prometne policije bile ukinute, odnosno integrirane u operativne službe 16 policijskih uprava, dok bi poslovi operativnih dežurstva iz postaja temeljne policije, poslovi policijskih postaja prometne policije i upravljanja ophodnjama objedinili u odjelu dežurstvu.