U srijedu 18. rujna 2024., u prostorijama Zavičajnog društva Virovitičana u Zagrebu (Ilica 43), s početkom u 19 sati održat će komemoracija cijenjenom profesoru Vladimiru Kolesariću, prvom predsjedniku Zavičajnog društva. Njegovu akademsku karijeru predstavit će dugogodišnji suradnik i prijatelj, profesor Dragutin Ivanec s Katedre za psihologiju, o doprinosu u Društvu psihologa govorit će suradnica i dugogodišnja prijateljica psihologinja Jasna Per-Kožnjak, a o ostavštini u Zavičajnom društvu Virovitičana u Zagrebu aktualni predsjednik Društva Neven Petrović.
Profesor Vladimir Kolesarić rođen je 14. svibnja 1939. godine u Virovitici, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. Studij psihologije završio je 1965. godine, a doktorirao 1979. na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je bio zaposlen od 1962. godine. Godine 1986. postao je redoviti profesor i predstojnik Katedre za eksperimentalnu i biološku psihologiju, te je na toj funkciji ostao do svog umirovljenja 2009. godine. Od 2014. nosio je prestižnu titulu profesora emeritusa Sveučilišta u Zagrebu. Njegov znanstveni rad obuhvaćao je područja psihofizike, percepcije, osjetilne i zdravstvene psihologije, s posebnim naglaskom na darovitu djecu, problematiku rada i umora, postupke selekcije, istraživanje smisla za humor, kvalitete života te psihološke aspekte tolerancije. Razvio je i evaluirao brojne psihologijske mjerne instrumente.
Od 1986. do 1988. obnašao je dužnost prorektora Sveučilišta u Zagrebu. Dugogodišnji je organizator znanstvenog skupa "Dani Ramira i Zorana Bujasa", a 1996. organizirao je i predsjedavao 4. konferencijom psihologa regije Alpe-Jadran u Zagrebu. Osnovao je međunarodni znanstveni časopis Review of Psychology, kojem je bio glavni urednik od 1994. do 2003. godine. Bio je predsjednik Hrvatskog psihološkog društva od 1998. do 2002. godine.
<<< Vladimir Kolesarić: Odrasli trebaju poučavati mlade sigurnom i kritičnom ponašanju
Tijekom Domovinskog rata aktivno je sudjelovao u pružanju psihosocijalne pomoći kroz Ministarstvo obrane i Društvo za psihosocijalnu pomoć stradalnicima rata „Dobrobit“, gdje je s kolegama radio na stvaranju i širenju korisnih materijala o psihološkoj pomoći ratnim stradalnicima, objavljivanima kroz razne institucije.
Profesor Kolesarić bio je autor i koautor više od stotinu znanstvenih i stručnih radova, kao i nekoliko knjiga, među kojima se ističu: Vidni osjeti izazvani električnim podraživanjem oka, Uvod u psihologiju – znanstvena i primijenjena psihologija, Psihologijski rječnik, Statistički rječnik, Tolerancija u svakidašnjem životu i Analiza varijance u psihologijskim istraživanjima, te njegova posljednja knjiga Samouvjerenost i njezina važnost – osjećaj sigurnosti.
Bio je vrlo privržen svom rodnom kraju, Virovitici. Aktivno je sudjelovao u osnivanju Društva psihologa Virovitičko-podravske županije, gdje je obnašao funkciju dopredsjednika i povezao Društvo s eminentnim psiholozima iz Hrvatske i inozemstva. Zaslužan je za brojne aktivnosti Društva, koje je postalo okupljalište za razmjenu znanja i iskustava. U Zagrebu je s nekolicinom Virovitičana obnovio rad Zavičajnog društva, kojem je od 1999. do 2018. bio prvi predsjednik. Okupljao je ljude, organizirao kulturna događanja i dovodio ugledne goste, te predstavljao aktivnosti Društva u rodnoj Virovitici. Njegova znanstvena karijera, širok krug poznanstava i ljubav prema zavičaju omogućili su mu uspješno i dugotrajno vođenje Društva, koje i danas djeluje u skladu s njegovom vizijom.
<<< Vladimir Kolesarić: Podržat ćemo Društvo mladih Virovitičana u Zagrebu
Jasna Per-Kožnjak studirala je psihologiju na Karlovom univerzitetu u Pragu, gdje je 1987. godine stekla prestižnu titulu PhDr. Nakon završetka studija, započela je karijeru psihologa u timu medicine rada u virovitičkom Domu zdravlja. Tijekom Domovinskog rata posvetila se radu kao vojni psiholog, a kasnije pružala podršku invalidima i njihovim obiteljima. Za svoj doprinos nagrađena je Spomenicom Domovinskog rata. Godine 2000. osniva Psihološki centar "Putokaz", specijaliziran za psihodijagnostiku, psihoterapiju te edukaciju u komunikacijskim vještinama. Njena profesionalna izobrazba uključuje i specijalizacije iz neurolingvističkog programiranja (NLP), hipnoterapije i bihevioralno-kognitivne terapije. Aktivno sudjeluje na stručnim konferencijama i simpozijima, a kao autorica i koautorica pridonosi mnogim stručnim radovima. Članica je Hrvatskog psihološkog društva, Hrvatske psihološke komore, Hrvatskog liječničkog zbora te Hrvatskog katoličkog liječničkog društva. S prof. Kolesarićem sudjelovala je u osnivanju Društva psihologa Virovitičko-podravske županije, kao i u organizaciji Tjedna psihologije.
<<< Vladimir Kolesarić: Obnova palače Pejačević je sjajno izvedena
Dr. sc. Dragutin Ivanec diplomirao je psihologiju na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu 1989. godine, gdje je kasnije i magistrirao (1994.) te doktorirao (2002.). U zvanje redovitog profesora izabran je 2016. godine. Sudjelovao je na više od osamdeset domaćih i međunarodnih znanstvenih i stručnih skupova, te je na tri pozvan kao predavač. Objavio je 45 znanstvenih radova, četiri priloga u knjigama iz područja zdravstvene psihologije te dvije stručne studije. Suautor je sveučilišnog udžbenika nagrađenog nagradom Zoran Bujas za osobito vrijednu knjigu godine (2012). Član je znanstvenog odbora konferencija psihologa regije Alpe Adrija. Od 1990. do 2003. godine obnašao je dužnost tajnika časopisa Review of Psychology, a bio je i gost urednik dva tematska broja posvećena kontekstualnim učincima. Vodio je istraživanja na Filozofskom fakultetu u Zagrebu u sklopu znanstveno-istraživačkog projekta „E-rudito: Napredni online obrazovni sustav za pametnu specijalizaciju i poslove budućnosti“ (2017. - 2020.), koji je realiziran u suradnji s tvrtkom Lamaro Digital d.o.o.. Redoviti profesor na Katedri za eksperimentalnu psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu.