Na današnji dan prije 45 godina (6. siječnja 1979.) u Virovitici je održana jugoslavenska premijera filma „Boško Buha“ režisera Branka Bauera. Uz autore i protagoniste, svečanoj projekciji u Domu JNA prisustvovao je velik broj kulturnih i javnih radnika, istaknutih društveno-političkih funkcionara tadašnje države, rodbina i suborci legendarnog bombaša prevođeni Jevremom Popovićem Ješom, nodnim herojem i ratnim komandirom u Drugoj proleterskoj u čijem se stroju 1942. godine nalazio Boško Buha, zajedno s još 59 dječaka i djevojčica iz raznih krajeva zemlje.
Film je realiziran u produkciji Centar filma iz Beograda. Za scenarij je raspisan općejugoslavenski natječaj na kojem je prihvaćen scenarij Boška Matića (ratnog druga Boška Buhe) i Dušana Perkovića. Inicijative za snimanje filma potekle su 1975. godine od gradova pobratima - Virovitice (kraj koje je Boško rođen) i Pljevlja (kraj kojih je poginuo), nakon čega je formiran Organizacioni odbor od 120 članova. Snimanje filma financirali su SIZ-ovi (samoupravne interesne zajednice) za kulturu i kinematografiju Srbije i Hrvatske, tvrtke»Borovo«, Vuteks«, »Croatia« „AIK Bačka Topola“ te radne organizacija s područja virovitičke općine i mnoge duge tvrtke.
Priča je to o najmlađem heroju revolucije, pioniru i partizanu. Djetinjstvo njegove generacije surovo je prekinuo rat, prisilivši njega i njegove vršnjake da prerano sazru. Ipak, u predahu bitaka i iscrpljujućih marševa, živnula bi opet klica nagona za igrom i nestašlucima, dječja radoznalost, titraji prve ljubavi. Boreći se rame uz rame sa odraslima, ta djeca su se borila i za ostatke svoga djetinjstva. Ti mali ratnici samoinicijativno su u prvim vatrenim linijama kršeći tako naređenje komandanta. Nisu tražili zaklone i povlaštene položaje zato što su bili djeca. Iz okršaja u okršaj pokazali su da mogu i ono što odraslim borcima ne uspijeva. U svakom od okršaja netko je od tih hrabrih dječaka ratnika ginuo u jednoj strašnoj i nakaznoj smrti, koja je potresna upravo zato što ginu djeca.
Iako film spominje autentične ličnosti i neke povijesne činjenice, režiser je vješto izbjegao biografskim i historiografskim zamkama stvorivši univerzalan film o ljudskosti, dobroti, ljubavi, slobodi i antifašističkoj borbi.
U filmu su među ostalim igrali Marko Nikolić, Žarko Radić, Ljiljana Blagojević, Miroljub Lešo, Milena Dravić i Ljubiša Samardžić tada vrlo popularni jugoslavenski glumci. Boška je glumio je Ivan Kojunđić iz Koške kraj Našica (danas spiker Hrvatskog radija), a po prvi puta na filmu pojavio se, danas iznimno popularan glumac, redatelj i producent Dragan Bjelogrlić.
Filmom „Boško Buha“ Bauer je blistavo okončao svoju filmsku trilogiju djeca u ratu (»Družina Sinjeg galeba«, »Ne okreći se sine«), a režirao je i nezaboravnu seriju „Salaš u malom ritu“ i njen nastavak »Zimovanjem u Jakopsfeldu«.
Publika je burnim pljeskom u prepunoj dvorani nagradila autore i protagoniste koji su od Virovitičana dobili i cvijeće kako to već biva na svečanim promocijama, a nakon toga bilo je vremena za druženja i za autograme.