U sklopu projekta „Drvo je prvo", ove godine HGK je raspisala natječaj za izradu idejnog arhitektonskog rješenja tipskog dječjeg vrtića drvene konstrukcije u provedbi UHA i Natječaj za dizajn namještaja i opreme za dječje vrtiće u provedbi HDD. Tokom listopada izabrano je po tri najbolja rada iz svakog Natječaja.
Natječaji i svi radovi su predstavljeni u sklopu sajma „AMBIENTA" (13.-18.10.2009. god.), u Zagrebu, gdje su pobudili veliki interes poslovnih, ali i ostalih posjetitelja.Sastanak između tvrtki članica i nagrađenih autora radova Natječaja, održat će se u TVIN-u 15. prosinca u 11 sati.
ZAVRŠENI NATJEČAJI ZA DRVENE VRTIĆE
Natječaj je u srpnju ove godine raspisala Hrvatska gospodarska komora (HGK) u sklopu projekta DRVO JE PRVO! Cilj raspisivanja ovih natječaja je poticanje arhitekata i dizajnera, odnosno onih koji oblikuju naše prostore, na korištenje drva u projektima s obzirom da je drvo ekološka sirovina koja osigurava zdravo životno okruženje.
Natječaj za dizajn namještaja i opreme za dječje vrtiće
Ovaj natječaj provodi Hrvatsko dizajnersko društvo (HDD), a svrha mu je dobivanje kvalitetnog i stručno projektiranog sustava namještaja i opreme za dječje vrtiće.
Natječaj je javan i sastoji se od dva kruga. U prvom krugu natječaja samostalni autori ili kreativni timovi izrađuju idejna rješenja prema smjernicama Projektnog zadatka. Izabrana idejna rješenja iz prvog kruga razvijaju se u suradnji s proizvođačima namještaja u proizvod do faze prototipa. Suradnju s proizvođačima namještaja osigurava Hrvatska gospodarska komora, a Ocjenjivački sud na temelju prezentacije u drugome krugu Natječaja donosi odluku o nagrađenim radovima.
Natječaj je raspisan 21.srpnja.2009., a rok za predaju radova je bio 21. rujna 2009. Pristiglo je 20 radova u propisanom roku, koji zadovoljavaju uvjete propisane Općim uvjetima Natječaja. Ocjenjivački sud je održao sjednicu 24. rujna 2009. u Zagrebu u sastavu: prof. Zlatko Kapetanović (predsjednik), magistar produkt dizajna Danijela Domljan, magistar produkt dizajna Nikola Radeljković i magistar produkt dizajna Ada Kezić (predstavnici HDD-a), mr. sc. Aida Kopljar (predstavnica Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva), dipl.ing.stroj. Luka Mjeda (predstavnik HGK) i prof. Marija Ivanković (predstavnica Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa). U prvom krugu Natječaja ocjenjivački sud izabrao je sljedeća tri idejna rješenja koja se preporučuju za daljnju razradu:
rad pod šifrom 007
Naziv koncepta: Tiruriru
Autor: Andrea Herzog
rad pod šifrom 013
Naziv koncepta: Savijeno i oblo
Autor: Redesign / Neven Kovačić
rad pod šifrom 014
Naziv koncepta: Folding
Autor: Gordana Golik
Ocjenjivački sud je, između ostalog, pohvalio sve pristigle radove te smatra da isti imaju barem po jedan element koji bi se mogao izdvojiti i time razvijati u proizvod do faze prototipa.
ŽIVJETI S DRVOM... DRVO JE PRVO!
Moguće promjene klime uvjetovane ljudskom aktivnošću jedan su od najvećih izazova vremena u kojem živimo. Sadašnji globalni trend zatopljenja, prema procjenama stručnjaka, posljedica je i povećane koncentracije stakleničkih plinova. Ako se taj trend nastavi, možemo očekivati veću dinamiku topljenja leda na polovima te porast morske razine za više od pola metra do sredine 21. stoljeća. Smatra se da je glavni uzrok globalnog zatopljenja povećana količina ugljičnog dioksida i ostalih stakleničkih plinova koji se oslobađaju u atmosferu.
ZAŠTO KORISTITI DRVO?
Drvo pomaže u ublažavanju klimatskih promjena jer drveće koristi sunčevu energiju za rast, a tijekom svog rasta drveće apsorbira ugljični dioksid iz atmosfere i oslobađa kisik. Drvni proizvodi zadržavaju ugljični dioksid tijekom cijelog životnog ciklusa sve dok ne budu spaljeni ili ne istrunu drvo se obnavlja kao: novo drveće koje raste na posječenim područjima, ono se reciklira i bio-razgrađuje. Šumama se može upravljati na održivi način što znači da se dobrim planiranjem i nadzorom može posjeći manje stabala nego ih naraste drvo štedi energiju.
Za preradu drva potrebno je malo vanjske energije a istovremeno u samom proizvodnom procesu nastaje dovoljno energije za grijanje čitavih naselja. Također, ono ima bolja izolacijska svojstva nego beton i željezo pa se tako troši manje toplinske energije iskorištavanje drva može doprinijeti održivom razvoju: drvna industrija zapošljava ljude u ruralnim područjima te je naročito važna u regionalnom razvoju i razvoju sektora malih i srednjih tvrtki na drvu bazirani materijali koji se nude štedljivi su glede troškova i konkurentni u građenju.
Drvo omogućuje da se u dizajniranju proizvoda razmišlja na način zaštite okoliša; ponovno osmisliti, ponovno razmjestiti, reducirati, reciklirati, ponovno uporabiti, popraviti. Osim toga, drvo zbog svojih karakteristika,elastičnosti, jedinstvenih šara i drugih estetskih i fizikalnih svojstava pruža velike mogućnosti dizajnerima.
INFORMACIJA O PROJEKTU „DRVO JE PRVO!"
DRVO JE PRVO! je jedna u nizu akcija Hrvatske gospodarske komore kojoj je cilj povećati upotrebu drva u Hrvatskoj, s obzirom da se radi o obnovljivoj sirovini i činjenici da Hrvatska raspolaže znatnom količinom drvne sirovine (48% teritorija je pod šumom). Veća upotreba drva dugoročno rezultira jačanjem domaćeg tržišta drvnih proizvoda, otvaranjem novih radnih mjesta, smanjenjem emisije CO2 u okoliš odnosno razvojem drvnog sektora, šumarstva te društva u cjelini. Ovu edukativnu akciju je 2007. godine inicirala HGK, a kao partneri na projektu pridružili su se Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva te Hrvatske šume d.o.o.
Dosad se kampanja prezentirala u svim županijskim središtima ali i manjim sredinama (Dubrovnik, Split, Zadar, Rijeka, Karlovac, Požega, Bjelovar, Nedelišće, Virovitica, Vinkovci, Vukovar i dr.), kroz nastupe na sajmovima te niz skupova na temu društveno odgovorne javne nabave. U sklopu kampanje posljednje dvije godine održan je i skupni nastup hrvatskih drvoprerađivača za vrijeme AMBIENTE, a ove godine pridružili su im se i hrvatski proizvođači namještaja. Svi zajedno bili su smješteni u paviljonima 10 i 10A, u kojima je bila izložena i izložba radova Natječaja za dizajn namještaja i opreme za dječje vrtiće koji je kampanja DRVO JE PRVO! raspisala u suradnji s Hrvatskim dizajnerskim društvom. Osim ovog natječaja, upravo je završen i Natječaj za izradu tipskog dječjeg vrtića drvene konstrukcije koji je održan u suradnji s Udruženjem hrvatskih arhitekata.
Na ovogodišnjoj AMBIENTI održao se i niz stručnih skupova i okruglih stolova na temu suradnje trgovaca, proizvođača i dizajnera, opremanja hotela te stručno savjetovanje za arhitekte na temu Projektiranje i društveno odgovorna javna nabava. Naime, upravo su arhitekti oni koji mogu utjecati na izbor materijala u gradnji pa se ciljanim aktivnostima usmjerenim na struku želi povećati svijest o mogućnostima koje drvo otvara u arhitekturi, njegovim estetskim ali i tehničkim prednostima u odnosu na ostale materijale. Poseban je naglasak pri tome stavljen na promicanje održive i ekološke gradnje te upotrebu proizvoda hrvatskih drvoprerađivača i proizvođača namještaja kako bi se doprinijelo konkurentnosti domaće proizvodnje te su tim povodom izdane i dvije brošure, na temu društveno odgovorne javne nabave i drvne biomase.
Ove godine je kampanja DRVO JE PRVO! osvojila i prvu nagradu u kategoriji „Kreativni i inovativni projekt održivog razvoja" u sklopu Projekta Dan kreativnosti i inovativnosti koju organizira udruga MRAK, Mreža za razvoj i kreativnost s naglaskom na poticanje i ubrzanje razvoja koji se temelji na maksimi održivog razvoja te na promicanju vrijednosti društvene odgovornosti.