Nadležne državne službe ne rješavaju imovinsko-pravne odnose i uporno već godinama ignoriraju i zanemaruju zahtjeve Hrvata doseljenih u Voćin da napokon ostvare prava koja smatraju da im pripadaju na temelju Zakona o područjima posebne državne skrbi - piše Glas Slavonije, a prenosi Radio Slatina. Takvo stanje opterećuje stambenu problematiku na području općine Voćin i izaziva nezadovoljstvo građana.
Država je, naime, otkupila kuće, ruševine i zgarišta od prijašnjih vlasnika i dala ih na korištenje Hrvatima doseljenim s područja Kosova i BiH. Oni su (2001. godine) dobili suglasnost za stambeno zbrinjavanje, stigao je i građevinski materijal, i uz pomoć rodbine i prijatelja izgradili su kuće. Oni, međutim, još uvijek nisu vlasnici svojih kuća, premda im je država prema Zakonu o područjima posebne državne skrbi trebala ustupiti i vlasništvo. Ispunjavaju uvjete, osječkoj ispostavi Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje – Sektoru za gospodarenje i upravljanje stambenim jedinicama, slali su svu potrebnu dokumentaciju, urgiralo je općinsko čelništvo, ali ništa nije učinjeno pa je „loptica“ prebačena u Zagreb.
I načelnik Predrag Filić u posljednje tri godine poslao je 15 dopisa s istom temom, molio za sastanke, urgirao. – Normalnim sredstvima više se ne mogu boriti protiv birokracije, koja jednostavno ne želi provesti zakon. Problem se rješava od 2001. godine, intenzivno ga pokušavamo riješiti posljednje tri godine, ali niti jedan slučaj još nije riješen, kaže načelnik Filić. – Bilo je lakše 2011. godine donijeti nekakvu izmjenu zakona da bismo mogli riješiti jednu od kategorija, nego natjerati administraciju da odradi svoj posao.
Od Grada Zagreba tražim odgovarajući prostor ispred Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje, gdje ćemo zajedno s Općinom Đulovac održati tematsku sjednicu na otvorenom, uz nazočnost televizije i ostalih medija. To ćemo raditi jednom mjesečno i redovito izvještavati o stanju rješavanja predmeta. Ako ni tada ne bude odgovarajuće reakcije, organizirat ćemo prosvjede ispred njihova ureda u Zagrebu.
Načelnik Filić ističe da nije htio intenzivirati rješavanje ovog problema prije izbora kako bi izbjegao politizaciju, kako se ne bi postavljalo pitanje odnosa lokalne i središnje državne vlasti, s kojom ne želi zaoštravati odnose.
Voćin je tijekom Domovinskog rata bio okupiran i najvećim dijelom do temelja uništen, a bio je i poprište jedne od najvećih tragedija Hrvata, kad je u prosincu 1991. zločinački ubijeno 45 mještana. Većinsko srpsko stanovništvo mahom je odselilo prije ratnih zbivanja, a razoreno mjesto nakon povlačenja okupatora ostalo je gotovo potpuno prazno. Pružajući ruku spasenja Hrvatima s Kosova, hrvatska država omogućila im je utočište upravo u Voćinu. Tako je oko 350 obitelji kosovskih Hrvata, ili približno 1300 osoba, s područja Letnice 1992. godine doselilo u taj kraj. – Kad usporedite broj stanovnika i opseg stradanja u Vukovaru i Voćinu, mi smo isti, ustvrdila je svojevremeno mještanka Voćina Dubravka Vidić – Voćin je naš izbor, a ne slučajnost, i on se mora obnoviti!