Online platforma uglednom američkog magazina Forbes (osnovanog 1917. godine) za Hrvatsku koja obrađuje teme iz područja gospodarstva, poduzetničke prakse, događaja i trendova na hrvatskoj ekonomskoj sceni bavi se nesuđenom virovitičkom sušionicom povrća. U tekstu Zašto je zapeo projekt sušionice povrća u Virovitici, dio HDZ-ovog plana za Slavoniju, objavljenom 6. prosinca, Forbes podsjeća kako sušionice ima građevinsku dozvolu već godinu dana, a da ne postoji kandidat za investitora i pita hoće li Podravka uložiti u projekt koji joj na pladnju nudi Virovitičko-podravska županija i kako se nada župan Igor Andrović?
<<< Andrović: Projekt Slavonija najbolji je projekt jedne Vlade od kada je države Hrvatske,
<<< Proračun Virovitičko-podravske županije za 2024. godinu 74.770.000 eura,
<<< Poljoprivreda i obrazovanje kao temelj snažnijeg razvoja Virovitičko-podravske županije,
<<< Koalicijski sporazum za Gradsko vijeće Virovitice: Nastavak partnerske surdanje HDZ -a i HSLS-a,
<<< U Đakovu održana 16. sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem: Napredak u ugovaranju i isplati sredstava za projekte
Iako su ga euforično najavljivali u raznim prigodama, čini se da od sušinoce neće biti ništa: Podravka šuti, a poljoprivredni analitičar Miroslav Kuskunović, vlasnik agencije Kombinat 1969, otvoreno kaže u razgovoru za Forbes Hrvatska kako je sve je do sada učinjeno vezano za projekt virovitičke sušionice bacanje novca. “Domaća proizvodnja povrća pokriva tek 40-50 posto potreba, a nije bolje niti s voćem. Dakle, nema dovoljno povrća za takav pogon, zato i nema zainteresiranih investitora. Tek 1 do 2 posto poljoprivrednih površina je iskorišteno za tu proizvodnju. Osim toga, mi smo već imali veliku sušionicu u Vrpolju, to je početkom 2000-ih godina bila državna investicija, ali nikad nije zapravo profunkcionirala i na kraju je propala”, izjavio je Kuskunović.
SPALJENA ZEMLJA
Prostori te sušionice povrća, puštene u pogon 2002. godine, prodani su na držabi 2015. godine, a kupila ih je tvrtka Bravar-Mont za proizvodnju metalnih konstrukcija. Forbes je zamolio Božidara Pankretića, koji je bio ministar poljoprivrede kada je projekt pokrenut, a i kasnije kad je kolabirao, za komentar. “Najveći problem je bila nedovoljna proizvodnja, a za sušionicu je postojala inače velika potpora države”, izjavio im je.
Slično onome što je sada Kuskunović izjavio Forbesu, saborski zastupnik Mate Vukušić rekao je na konfernciji za novinare u travnju ove godine naslovljenu HDZ je spalio zemlju, devastirao i opljačkao sve što se može. „Sad su našli novu igru, a ta je izgraditi nešto za velike novce dali iz Europske unije ili naše njima je to svejedno jer kradu i jedno i drugo. I to što naprave na kraju devastiraju. Najkonkretniji primjer je sirana u Virovitici koja je plaćena 5,5 milijuna eura. Moderna je, ali već devastirana i nema nikoga tko je zainteresiran za početi posao u njoj. Isključivi razlog zašto je napravljena je da se osiguraju mljekari s područja naše županije, ali je politika poticaja je pridonijela da stočara ima sve manje tako da je budućnost ove sirane slična Obrovcu iz onog vremena. Ono što nam slijedi u nadolazećem vremenu je sušionica povrća koja vjerojatno neće imati svijetlu budućnost i završit će kao sirana", rekao je Vukušić.
Podsjetimo, Virovitičko-podravska županija planirala je zahvat izgradnje sušionice povrća, hladnjače i energane na biomasu na k.č. 3804/107, k.o Virovitica na lokaciji poduzetničke Zone Zapad 2, neposredno uz državnu cestu D2 što za cilj ima povećanje i osiguravanje plasmana regionalne poljoprivredne proizvodnje. Projekt Sušionice povrća, prijavljen je za dodjelu bespovratnih sredstava iz Prioritetne osi 10 – Tehnička pomoć Operativnog programa “Konkurentnost i kohezija 2014-2020” za sufinanciranje pripreme strateških projekata regionalnog razvoja u Slavoniji, Baranji i Srijemu. Ukupna vrijednost projekta iznosi 630.712,06 eura od čega je 85% bespovratnih sredstava, a preostalo su sredstva Virovitičko-podravske županije, koja je nositelj projekta.
Završna konferencija projekta “Izrada projektne dokumentacije za izgradnju i opremanje Sušionice povrća” održana je prije točno godina dana, 23. studenoga u Velikoj županijskoj vijećnici. „Mi smo kao Županija puno ulagali, a ulagat ćemo i dalje u projekte sustava navodnjavanja. Uvidjeli smo da bi jedna ovakva sušionica povrća bila nastavak tih projekata s obzirom da svi poljoprivrednici koji su obuhvaćeni sustavima navodnjavanja imaju priliku proizvoditi visoko dohodovne kulture, u ovom slučaju korjenasto povrće koje je potrebno za sušionicu povrća. Na taj način svi oni mogu biti dohodovniji i konkurentniji te produktivniji na samom tržištu. S obzirom da se ovime ujedno otvaraju i nova radna mjesta te razvija mreža kooperanata, govorimo o doista hvalevrijednom projektu. Kada govorimo o sušenom povrću, Virovitičko-podravska županija prepoznata je na razini cijele Hrvatske. Velika nam je želja da se povrće koje proizvodimo, kasnije suši u našoj sušionici i da tvrtke, koje imaju potrebu za sušenim povrćem, isto uzimaju iz naše županije“ rekao je tada Andrović.
Govorio je i Slaven Pavlović, tehnolog i glavni projektant sušionice: „Moderna sušionica povrća će biti energetski neovisna, u njoj će se maksimalno koristiti obnovljivi izvori energije, budući da je u planu i sustav za prikupljanje kišnice koja će se koristiti za grubo pranje povrća. Sušionica će se sastojati od proizvodne linije, hladnjače, kotlovnice na biomasu, što će omogućiti da pogon radi cijelu godinu. Jednako tako, kao što je već spomenuto, otvorit će radna mjesta, kako u samom pogonu, tako i u pokretanju mreže kooperanata.
OBRNUTI SLIJED
Pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i poljoprivredu Virovitičko-podravske županije Bojan Mijok je naglasio velik je interes poljoprivrednika za proizvodnju korjenastog povrća i jasno definirane uvjete. „U našoj županiji prisutna je kultura proizvodnje korjenastog bilja i poljoprivrednici su doista zainteresirani, ali u cijeloj priči je vrlo bitna cijena, odnosno uvjeti otkupa i tržišta. Oni su vrlo brzo spremni prebaciti se na ovakav način proizvodnje, no onda moramo sjesti za stol i dogovoriti detalje. Nadam se da će ovo biti još jedan uspješan primjer proizvodnje kroz sustave navodnjavanja koji su bitni i za povećanje prinosa i za cijeli ovaj projekt“, rekao je Mijok.
Forbes podsjeća i na ljetošnji prosvjed kada su proizvođači u sreditu Virovitice upozoravali na veliki uvoz i rast troškova i građanima besplatno dijelili svoje proizvode. Tada su poručili da su zbog preniskih otkupnih cijena bacili tone povrća, a zatražili od Vlade da se bolje urede uvjeti za tu proizvodnju, zaštiti je se i kontrolira uvoz.
I sušeno povrće se u Hrvatsku najvećim dijelom uvozi, na tisuće tona, a Podravka je jedan od značajnih uvoznika.
Podravka i drugi prehrambeni proizvođači nisu dosad vidjeli interes, a možda se nešto promijeni kad koprivničku tvrtku preuzme poljoprivredni biznis Fortenove. Na upit Hine su odgovorili da u ovom trenutku ne mogu komentirati moguće ulaganje u nove proizvodne pogone u Virovitici. Cijeli projekt, zaključuje Forbes, zvuči kao klasičan primjer „računa bez krčmara”, ili, kako to tumači Kuskunović, pokušava se krenuti u investiciju obrnutim slijedom, naopako.