U srijedu 27.kolovoza 2014. Viroviticu je posjetio ugledni gost iz Londona sa suprugom. Radi se o gospodinu Davidu Beamu sudcu suda iz Londonu čiji korijeni dosežu do Virovitice odnosno obitelji Weinberger koje je između dva svjetska rata držala trgovinu-kožaru na početku Strossmayerove ulice.
Nakon što su obišli Gradski muzej i interesirali se za tragove obitelji Weinberger obišli su zgradu u Strossmayerovoj ulici koja i danas postoji. Ova zgrada često se vidi na razglednicama stare Virovitice.
Radni ručak imali su poslije s predsjednikom Židovske općine Virovitica Ljubom R. Weissom koji ih je upoznao sa dokumentima koje posjeduje Židovska općina a odnose se na djeda i baku gospodina Davida Beama. Djed Julie Julius Weinberger rođen je 1887. a stradao je u Auschwitzu kao i baka Josefina rođena 1892, a stradala u Auschwitzu, dvije kćeri Weinberger Zdenka i Mila spasile su se odlaskom na Korčulu u talijansku okupacijsku zonu.
Zdenka Weinberger uspjela je prebaciti se do Londona a njena sestra u Palestinu.
Majka Davida Beama radila je jedno vrijeme kao prevoditeljica na BBC-u. Uvidom u dokumente Židovske općine ustanovilo se da je djed Davida bio vrlo aktivan u vodstvu Židovske općine Virovitice između dva svjetska rata, a Ljubo R.Weiss predao mu je izvod iz knjige koju dovršava pod radnim naslovom „Posljednji izvještaj posljednjih Židova – prilozi za povijest Židova Virovitica i okolice“ u kojem opisuje raspravu o oporezivanju članova općine u godini 1922.
Ta je rasprava vrlo indikativna jer pokazuje način djelovanja Židova u tom vremenu i zaključuje se pomirenjem dvaju diskutanata. Nakon ručka gosti su obišli Židovsko groblje Virovitica te sjedište Židovske općine u bivšoj vojarni te sa velikim interesom pratili izlaganje predsjednika Židovske općine koji ih je upoznao sa problematikom djelovanja Općine te budućim planovima oko dovršenja renoviranja mrtvačnice te općim radom općine. Nije se moglo zaobići i aktualno pitanje financiranja Židovske općine koja se suočava sa financijskim teškoćama. Bračni par zanimao se i za stanje Židova do 1991. i nakon te godine. Predsjednik Općine preporučio je gosp. i gđi. Beam posjet Korčuli kako bi i tamo potražili dokumente o sudbini sestara Weinberger, odnosno njihovu boravku na Korčuli kada su uživale potporu lokalnog stanovništva.
Ovaj iznenadni posjet protekao je u razumijevanju a doprinos tome je dala i Marijana Kovač odličnim prevođenjem sa engleskog jezika.