U srijedu je na Iblerovom trgu održana konferencija za medije s temom nedovoljnog kapaciteta i poskupljenja cijena studentskog smještaja u zagrebačkim domovima. Na konferenciji su govorili SDP-ova saborska zastupnica Anita Curiš Krok, zatim Lovro Lukavečki, predsjednik Foruma mladih SDP-a te Karlo Vedak, potpredsjednik Foruma mladih SDP-a i Tesa Goldstein, predsjednica Središnjeg savjeta Foruma mladih SDP-a.
"Posebno je problematično da podizanje cijena studentskog smještaja dolazi u ovom periodu podizanja dužnosničkih plaća, posebice plaća najviših državnih dužnosnika. Povećanje cijena je neminovno u svim sektorima, ali ako već dolazi do toga, onda se treba odraziti i na infrastrukturi i podizanju standarda. Ali to, nažalost, nije slučaj u našim studentskim domovima, jer, kao što znamo, mi nemamo niti jedan novootvoreni paviljon još od vremena Milanovićeve vlade, kada su bila otvorena dva nova paviljona", istaknula je na početku konferencije Anita Curiš Krok, dodajući kako smatra da ovaj slučaj iznova pokazuje kako država ne prepoznaje mlade i ne brine o njima.
Lovro Lukavečki svoje je izlaganje započeo citiranjem HDZ-ovog zamjenika ravnatelja zagrebačkog Studentskog centra, Maria Župana, koji je za portal srednja.hr izjavio kako će se cijene studentskog smještaja povećati tek kada se urede smještajni kapaciteti i podigne njihov standard. "A što se događa sada, samo nekoliko dana unatrag? Studente je dočekao hladan tuš – obavijest da Studentski centar u Zagrebu povećava cijene smještaja u studentskim domovima. Paralelno s time, javno dostupne informacije govore da je ove godine zaprimljeno preko 10 000 molbi za smještaj u studentske domove u Zagrebu, dok su smještajni kapaciteti oko 6800. Dakle, 3000 studenata neće biti primljeno u studentske domove. Takav se scenarij ponavlja iz godine u godinu. Pitanje koje sada moramo postaviti jest – koji su to smještajni kapaciteti uređeni i koji standard je podignut? Vjerojatno je HDZ-ov zamjenik ravnatelja Studentskog centra mislio na standard premijera i ministara koji su si za 70% povećali plaće, jer zadnje podizanje kvalitete i uređenje smještajnih kapaciteta dogodilo se 2014. godine, kada je SDP-ova vlada obnovila studentske domove u Zagrebu" rekao je Lukavečki, dodajući kako svjedočimo apsurdu: dok si premijer i ministri povećavaju plaće, studentima povećavaju cijene smještaja u domovima.
"Ovo im je već treći mandat, osma godina, kako nisu taknuli domove u Zagrebu. Mi kontinuirano upozoravamo na alarmantno stanje u pogledu studentskog smještaja u velikim hrvatskim studentskim gradovima. Nažalost, prema statistici smo daleko ispod europskog prosjeka. Dok je u Europskoj uniji 20% studenata smješteno u studentskim domovima, u Hrvatskoj je to tek 10% što je poražavajuće", zaključio je Lukavečki, dodajući kako će, prema procjenama, ove godine bez studentskog smještaja ostati između pet i šest tisuća studenata, koji će morati plaćati privatni smještaj koji je sve skuplji, zbog izostanka suvisle stambene politike.
Karlo Vedak upozorio je i na dodatan problem u pitanju studentskog stanovanja: raširenost korupcije u sustavu stipendija i studentskog smještaja. "Kroz godine smo bili svjedoci preprodaje studentskog smještaja, nepravednog I koruptivnog dodjeljivanja mjesta u studentskim domovima. Dokaz da ovaj problem nije tek sporadičan i marginalan je i činjenica da je u netransparentnom dodjeljivanju studentskog smještaja sudjelovao i direktor zagrebačkog SC-a, HDZ-ovac Mirko Bošnjak. Problem korupcije time postaje sustavan i sveprisutan", rekao je Vedak, dodajući kako je problem korupcije u sustavu studentskog smještaja i stipendija posebno štetan i zlokoban.
"Umjesto meritokratskog društva, dobivamo društvo mediokriteta! Naše rješenje je reevaluacija bodovnog sustava, kako bi se veći naglasak stavio na osobe slabije socio – ekonomske situacije, zatim stroža regulacija dodjele mjesta u studentskim domovima i uvođenje inspekcija, kao i ukidanje diskrecijskog prava ravnatelja SC-a i studentskih domova za dodjeljivanje mjesta u studentskim domovima te strože kazne za pokušaje prevare ", zaključio je Vedak.
Tesa Goldstein osvrnula se na još jedan problematični faktor vezan uz studentski smještaj u Zagrebu - abnormalno visoke najamnine stanova i sramotno niske državne subvencije za najamninu stanova studentima. "Problem je izostanak institucionaliziranih najmodavaca s dugoročnim ugovorima o najmu, zbog čega su većina najmodavaca fizičke osobe što dovodi do nestandardizirane ponude stanova (loša kvaliteta i visoka cijena) te snažno prisutne nesigurnosti za najmoprimce. Ono što želim dodatno naglasiti je status quo u vidu subvencije privatnog smještaja. Naime, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih sljedeće će akademske godine dodijeliti 2.805 subvencija studentima podstanarima za privatni smještaj, ako ne upadnu u dom. Ta subvencija, od ove akademske godine, iznosi 60 eura mjesečno, a tako će biti i sljedeće", rekla je Goldstein, dodajući da Forum mladih smatra da je model subvencija nekoristan alat za borbu protiv nekontroliranog tržišta nekretnina i da održava nepredvidivo povećanje cijena najma.
"Ključ za rješavanje abnormalne i socijalno neosjetljive situacije vidimo u povećanju kapaciteta smještaja u studentskim domovima.
Što se tiče veličina subvencija, one u brojnim situacijama čine manje od 20% cijene najma, a budući da je problem već nastao i ne može se prevenirati, subvencije se pod hitno moraju povećati", rekla je Goldstein, dodajući kako onim studentima koji nisu ostvarili pravo na dom, a dolaze iz lošije socio-ekonomske situacije, ovakva financijska odluka može biti presudna za odustajanje od studija u Zagrebu. "Naša poruka je vrlo jasna - ne želimo gasiti požare, želimo ih prevenirati. Kao forum mladih šaljemo jasnu poruku da se iznos subvencije najma u ovoj situaciji treba povećati," zaključila je Goldstein.