Malo anatomije nije naodmet
Unutrašnjost srca čine četiri komore: dvije pretklijetke i dvije klijetke, koje stezanjem (kontrakcijom) izbacuju krv u velike arterije tijela, a opuštanjem mišića u srce vraća se venska krv iz velikih vena tijela. Mehanizmom stezanja i opuštanja mišića, uz pomoć srčanih zalistaka na otvorima iz pretklijetki u klijetke, pregrade između desne i lijeve strane srca i uigranom akcijom specijaliziranoga provodnog mišićja, srce radi bez prestanka. I sve teče uigrano dok god smo zdravi.
Impresivna fiziologija
Znate li da naše srce svaki dan učini oko 100.000 otkucaja? To znači da, ako prosječno doživimo 75 godina, ono za to vrijeme otkuca 2,5 bilijuna puta. Odgovoran je to zadatak za tako mali organ, koji teži od 250 do 400 grama, a veličine je dviju šaka u odraslih, odnosno jedne šake u djece. Srce "sjedi" na mišićju ošita, smješteno između plućnih krila i zaštićeno rebrima, kralješcima i prsnom kosti. Tijekom svakog otkucaja u krvotok "tjera" po 75 ml krvi, tako da u zatvorenoj ruti od arterija, preko arteriola i vena do kapilara i venula godišnje cirkulira oko 2,7 milijuna litara krvi, u ukupnoj dužini većoj od 96.000 kilometara.
Da je sve u redu, znamo osluhnemo li tonove srca na prednjoj prsnoj stijenci. Prvi ton odgovara sistoli (kontrakciji srčanog mišića), a drugi dijastoli (relaksaciji srčanog mišića). Ukaže li se potreba za bržim ili sporijim radom, srce će ubrzati ili usporiti s otkucajima, za što je odgovoran autonomni živčani sustav, čiji će jedan dio srcu poslati poruku da uspori, a drugi da ubrza. Na ravnotežu živčano-srčanih impulsa mogu utjecati brojni čimbenici. Neki koji stižu iz središnjega živčanog sustava mogu biti emotivno uvjetovani, ili pak uzrokovani stresom, naporima, bolešću, poremećajem koncentracije bioaktivnih tvari (poput iona kalcija, kalija, natrija ili magnezija, hormona, neurotransmitera i slično).Krvni tlak je mjera pritiska krvi na unutarnju stijenku arterija. Izražava se kao sistolički i dijastolički tlak te mjeri tlakomjerom. Iako se njegove vrijednosti razlikuju kod iste osobe u različito doba dana i u različitim okolnostima, općenito se smatra povišenim ako sistolički prelazi 140, a dijastolički 90 mm Hg.
Javnozdravstveni problem
Uz karcinome, srčane bolesti su, nažalost, najčešći uzrok smrti u razvijenim zemljama svijeta, ali i kod nas (aritmije, ateroskleroza, aneurizme, kardiomiopatije, tromboza, angina pectoris, infarkt..., uzrokuju više od 30 posto svih smrti).Srce sve češće obolijeva, u oba spola, i to zbog posljedica ubrzanog i stresnog života, kao i zbog različitih bolesti koje ga zahvaćaju. Poremećaj može zahvatiti srčani mišić, zaliske, arterije koje krvlju opskrbljuju samo srce, kao i one koje iz njega izlaze, njegov provodni sustav i srčanu ovojnicu.Bolesti i poremećaje srčano-žilnog sustava moguće je liječiti različitim kategorijama lijekova (acetilsalicilna kiselina, beta-blokatori, antilipemici, ACE inhibitori, anksiolitici itd.), a u složenijim slučajevima i kirurškim zahvatom (od premosnice preko ugradnje novog zaliska do transplantacije). No, naglasak je svakako na prevenciji, kako bi se pojava poremećaja, odnosno bolesti, barem odgodila, ako ne i spriječila.