Kako za 10 godina?
Prikupljeno je i obrađeno 35 eseja građana, koji su ustvrdili kako se u gradu živi danas i u kakvu bi Slatinu željeli vidjeti za deset godina. Prema napisanome, stanovnici Slatine, u velikoj većini, žive siromašno, osim nekoliko tajkuna koji žive kao na Beverly Hillsu.
To iritira stanovnike, jer ta manjina silna bogatstva nije stekla svojim radom. Najnesretniji su ljudi srednje životne dobi jer žive u nesigurnosti, stalno im visi otkaz nad glavom, a imaju i djecu koju trebaju školovati.
Napredak uz vezu
Mladi sa završenom školom nesretni su jer nemaju posla, a čak i za sezonske poslove trebaju vezu. Žive na teret roditelja, ne mogu se osamostaliti niti stvoriti vlastitu obitelj. U gradu se sve svodi na stranačku pripadnost i podobnost, a prisutnost politike je u svim porama života. Od poljoprivrede, kulture, sporta, do crkve, tvrde pisci slatinskih eseja.
Sudionici seminara zaključili su da ljepotu života u Slatini svakako umanjuje čudnim pretvorbama uništeno gospodarstvo, zbog čega veliki broj radno sposobnog stanovništva živi na rubu egzistencije. To donosi nezadovoljstvo i netrpeljivost među članovima zajednice.
No, nije baš sve tako crno. Ljepotu života u Slatini daje šest crkava koje potvrđuju vjersku toleranciju i suživot, tradicionalan način života, prirodne ljepote. Na slatinskom gradskom području evidentirana su 3532 zaposlena, 2994 nezaposlenih i 3105 umirovljenika.
Oko 2600 građana prima socijalnu pomoć, prosječna plaća manja je od 3998 kuna, a 57 posto stanovnika ima završenu samo osnovnu školu.