U povodu Dana zaštite na radu, 28. travnja, Savez samostalnih sindikata Hrvatske uputio je javnosti proglas u kojem poziva poslodavce da provođenjem zakonom propisanih mjera zaštite na radu smanje rizike a time i svoje troškove koji nastaju uslijed ozljeda na radu. Povjerenik za Virovitičko-podravsku županiju, Zdravko Čačinović, istakao je važnost ulaganja u zaštitu radnika.
Tijekom 2008 godine ozljede na radu doživjelo je 25 161 radnik od kojih je 18 smrtno stradalo. Svakog dana ozlijedilo se 69 radnika što znači svakih 20 minuta jedan radnik doživi ozljedu na radu, a svakih dvadeset dana jedan smrtno strada. Radi ozljede na radu prosječno trajanje bolovanja iznosi 58 dana. U Hrvatskoj trenutno ima 250 000 invalida rada
Ulaganje u zaštitu na radu predstavlja dobro uloženi novac, jer samo jedna teža nesreća može donijeti veće troškove nego što bi bila cijena ulaganja u prevenciju. Suprotno tome, unatoč riziku od nesreća i visokim kaznama za propuste u zaštiti na radu, naši poslodavci nastoje izbjeći primjenu zakonom propisanih mjera i ne izdvajaju dovoljna sredstva za ZNR. Na tome području pokušavaju pronaći dodatnu zaradu jer u cijenu rada uračunavaju provedbu tih mjera. Ulaskom u EU takva praksa bi se trebala promijeniti jer hrvatskim tvrtkama neće biti dopušteno da na račun zaštite povećaju svoju konkurentnost na zajedničkom tržištu. EU posvećuje pozornost zaštiti na radu ne samo zbog prava iz radnog odnosa i socijalne sigurnosti, nego i zbog gospodarskih razloga.
Izbjegavanjem ozljeda i profesionalnih oboljenja ušteda je, osim za poduzeće, evidentna i za širu društvenu zajednicu (prije svega zdravstvene i mirovinske fondove). Troškovi koje zbog ozljeda na radu i profesionalnih bolesti solidarno snosi cijelo društvo prema podacima Međunarodne organizacije rada iznose 2 - 4 % bruto nacionalnog proizvoda.
Pozivamo poslodavce da provođenjem zakonom propisanih mjera zaštite na radu smanje rizike a time i svoje troškove koji nastaju uslijed ozljeda na radu. Da podsjetimo to su:
Najveći pozitivan učinak koji se ostvaruje dobrom primjenom propisa o ZNR je očuvano zdravlje i radna sposobnost radnika koji je ipak u ovoj priči najvredniji i najvažniji.
Povodom nacionalnog dana zaštite na radu 28. travnja 2009.g upućujemo zahvalu svima koji su ulagali puno truda u ostvarivanje mjera zaštite na radu i pozivamo poslodavce da u vlastitom interesu više pozornosti posvete procjenama opasnosti i otklanjanju mogućih uzroka ozljeda na radu svojih radnika i tako svoje poslovanje učine racionalnijim.