Banner
Pupovcu prijetili smrću na facebooku, SDSS sve prijavio policiji
Božinović o najavljenom prosvjedu Torcide: To je njihovo demokratsko pravo
SDP serijom susreta otvara dijalog s građanima o važnim društvenim temama
U zatvorskom sustavu lani boravilo gotovo 17 tisuća osoba lišenih slobode
Početkom prosinca kreće testno razdoblje razmjene i fiskalizacija eRačuna
Bačić: Država je pokazala da zna dobro reagirati u složenim situacijama
Splitski huligani tjerali su Srbina koji je dobio priznanje za obranu Vukovara

  Kultura

Schunx – raznoliki otisci

  Olga Vujović           27.10.2019.
Schunx – raznoliki otisci

Izložbeni salon Izidor Kršnjavi u sklopu Škole primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu već godinama predstavlja umjetnike, bivše ili aktualne učenike i profesore spomenute škole, ali i autore čiji se opus podudara s profilom spomenute škole.

Od 24.10.- 7.11. 2019. može se razgledati izložba „Schunx – strip @ grafika“  Davora Šunka (1970.) na kojoj ovaj crtač, ilustrator, grafičar, karikaturist, fotograf, dizajner, autor stripova (i knjiga) i filmaš pokazuje raznolikost svojeg, ipak uvijek prepoznatljivog, likovnog jezika. Duhovit i agresivan, Šunk prikazuje svijet bizarnih međuodnosa i pomalo izobličenih portreta (facetraits), priče koje su vrlo bliske apsurdu, ali i seriju visoko estetiziranih grafičkih zapisa.

Budući da su na izložbi grafike i stripovi, te poneka knjižica, izloženi su samo otisci na papiru. Ipak htjela bih podsjetiti, da se Šunkovi radovi mogu i odjenuti. Naime, kao rođeni Virovitičanin, prigodnim dizajnerskim otiscima na majicama vizualno je obogatio Festival reportaže i reportera Fra Ma Fu (2015.-2019.),nepatvoreni virovitički brand , nazvan prema slavnom fotografu, novinaru i putopiscu, rođenom u Virovitici, Franji Martinu Fuisu (1908.-1943.).

Podsjećam da je imenom Fra Ma Fu nazvao Šunk svoj Festival stripa u Virovitici 2009. Šunk živi u Zagrebu, Fuis leži neznano gdje, a reporteri Festivala Fra Ma Fu, odjeveni u Šunkove majice,proučavaju zemljopisnu kartu, ne bi li dokučili kamo će ih pustolovni Fuisov duh usmjeriti nakon Virovitice, Fažane i Daruvara.




Još iz kategorije Kultura