VIROVITICA - Najmanje tristo prosvjednika -vlasnika ugostiteljskih radnji, njihovih djelatnika, članova obitelji i građana danas je u središtu Virovitice zatražilo izmjene Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda. Na središnjem gradskom trgu okupili su se oko 11 sati kraj štanda gdje su prikupljani potpisi za izmjenu zakona pa mirno krenuli Ulicom Stjepana Radića do prvog pješačkog prijelaza. Tu su prešli na drugu stranu ulice nakratko blokirajući promet na vrlo frekventnoj državnoj cesti D2. Vozači su imali razumijevanja, a u znak podrške trubili su sirenama i mahanjem pozdravljali prosvjednike.
Većina ugostiteljskih objekata u znak prosvjeda nije otvorilo vrata. «Zakonom o ograničavanju duhanskih proizvoda ugrozio je rad ugostitelja i njihovih radnika. Promet nam se prepolovio, posla nema, bit ćemo prinuđeni davati otkaze našim radnicima», rekao je predsjednik Sekcije ugostitelja pri Udruženju obrtnika Virovitica Zdenko Hercigonja preciziravši da je vrata zatvorilo sedamdesetak lokala.
Radili su tek rijetki, uglavnom oni koji nisu članovi obrtničke komore i restorani koji su ranije primili rezervacije za ručkove ili večere. «Imam obvezu dostavljati gablece tvrtkama, a kuhamo i za brojne samce, bolesne i nepokretne osobe kojima obrok dostavljamo na kućnu adresu», kaže vlasnik restorana MFM Zdravko Miholović dodavši da podržava kolege u traženju izmjena zakona.
Sekcija ugostitelja zatražit će ostavku Josipa Novogradeca, predsjednika HOK- Obrtničke komore Virovitičko-podravske županije jer im nije dao podršku niti je zatvorio lokal. «Ja moram poštivati odluke Upravnog odbora Hrvatske obrtničke komore koji je preporučio da ne idemo u prosvjede nego problem riješimo razgovorima»; izjavio nam je Novogradec.
Na kraju prosvjeda ugostitelji su pet minuta prije 12 sati zakucali na vrata gradonačelnika Ivice Kirina. On je naglasio je kako će pokušati ukazati i sugerirati Vladi na probleme koji su nastali primjenom ovog Zakona. Nitko nije protiv zakonskog prijedloga koji je, ali da se taj Zakon na neki način ublaži, odnosno da se nađe prijelazno rješenje. Gradonačelnik je naglasio i da je upoznat i sa dopisom Hrvatske gospodarske komore ministru zdravstva, u kojem se predlaže da se manjim lokalima do 50 četvornih metara dopusti da se opredijele, a oni veći lokali da na adekvatan način urede posebne prostore gdje je pušenje dopušteno, kao što je to praksa i u europskim zemljama.
„Mi se borimo za svako radno mjesto u gradu, neovisno iz koje djelatnosti dolazi, i mislim da ovu borbu možemo shvatiti kao čuvanje radnih mjesta. Naravno da će Grad, a u okviru svojih mogućnosti, pokušati pomoći svim obrtnicima, pa tako i ugostiteljima da sačuvaju radna mjesta i da ne zatvaraju vrata svojih lokala i obrta. Grad Virovitica će u izmjeni prostornog plana gledati da se smanji konzervatorska jezgra na stvarni dio koji treba biti obuhvaćen, a to je prostor oko parka i zgrade koje treba spomenički zaštiti. Spomenička renta propisana je Zakonom, a Grad Virovitica će u sklopu svojih ovlasti vidjeti kako vam možemo izaći u susret, a sa tim aktivnostima krećemo već drugom polovicom kolovoza. U dogovoru sa obrtničkom komorom i vama ugostiteljima izaći ćemo i sa prijedlogom vezanim za naknade za terase te vam maksimalno izići u susret. Mi ne donosimo odluke da bi nekome napakostili, nego gledamo da donesemo pravednu odluku za sve», rekao je Ivica Kirin.