Do srijede, 7. svibnja dopuna i promjena podataka u registru birača
Petir građanima: Kupujte domaće i lokalno proizvedene poljoprivredne proizvode
Preventivni pregled usne šupljine – jedna minuta može spasiti život
Za projekte ujednačavanja komunalnog standarda stiglo više od pola milijuna eura
Odobreno 15 projekata na području Virovitičko-podravske županije
Virovitica spremna za proslavu Praznika rada
Odobreno 37.600,00 eura za izgradnju javne rasvjete prema Podgorju

  Aktualnosti

Povijesničari i sudionici o 20. obljetnici uhićenja Virovitičana

  Snimio Rudi Vanđija           29.01.2011.
Povijesničari i sudionici o 20. obljetnici uhićenja Virovitičana

Na tribini "Početak agresije na demokratski izabranu hrvatsku vlast - 20. obljetnica uhićenja Virovitičana", držanoj u dvorani Kazališta Virovitica, povjesničari i uhićeni Virovitičani prisjetili su se 25. siječnja 1991., kad je JNA uhitila tadašnjeg tajnika Općinskog odbora HDZ-a Virovitica Đuru Dečaka, predsjednika Izvršnog vijeća Virovitice Antuna Habijanca te 6. veljače Vinka Belobrka.  Prisjećajući se uhićenja general Đuro Dečak istaknuo je da ih je JNA željela prikazati kao teroriste, a zapravo se, rekao je, radilo o političkom procesu u kojemu su Virovitičani bili samo pijuni preko kojih se trebalo spriječiti imenovanje Stjepana Mesića za predsjednika Predsjedništva SFRJ.

Trojica uhićenih u tamnicama Vojnog istražnog zatvora u Zagrebu ostala su do 20. svibnja 1991. kada im je Vojni sud svakome dosudio po tri godine zatvora, ali su do pravomoćne presude pušteni na slobodu. Savezni vojni sud u Beogradu nikada, zbog rata, nije dovršio suđenje. "Iako niti jedna granata nije pala na Viroviticu, Virovitičani su u obrani Hrvatske platili visoku cijenu", rekao je Dečak, ističući da je na tome području provedena prva vojno redarstvena akcija Otkos -10, kojom je oslobođena Bilogora, što se, ustvrdio je, u javnosti često zaboravlja.

Odvjetnik uhićenih Milan Vuković podsjetio je na demonstracije koje su se nakon uhićenja održavale diljem Hrvatske i koje su, rekao je, bile najbolji odgovor na suđenje ljudima koji nisu prekršili zakon već su stvarali slobodnu Hrvatsku. Uspoređujući tadašnja uhićenja s uhićenjem Tihomira Purde, ravnatelj Hrvatskog memorijalnog-dokumentacijskog centra Domovinskog rata Ante Nazor rekao je da Centar posjeduje dokumentaciju o liječenju u vukovarskoj bolnici Bobana Gačića, za čiju smrt srbijansko Državno odvjetništvo tereti Purdu. Sve su dokumente, potvrdio je, poslali srbijanskom i bosansko-hercegovačkom državnom odvjetništvu.




Još iz kategorije Aktualnosti