Benčić: HDZ pogodovao stvaranju porezne oaze u nekretninskom i turističkom sektoru
Petrov: Porez na nekretnine je prelijevanje iz šupljeg u prazno
Novinarka i diplomatkinja Aurora Weiss najavila predsjedničku kandidaturu
Grbin: Porez na nekretnine je potreban, ali ne smije biti novi udar na građane
Istraživanje: Samo 1, 2 posto hrvatskih građana ima potpuno povjerenje u sudstvo
Ministar: Nije potrebno da uz svako dijete u posebnom razredu sjedi i pomoćnik
Kekin: Progovarat ću o ustavnim vrijednostima socijalne države

  Crna kronika

Policijska postaja Pitomača istražuje slučaj prijevare prilikom najma apartmana za ljetovanje

  mup/vn           04.07.2023.         2961 pogleda
Policijska postaja Pitomača istražuje slučaj prijevare prilikom najma apartmana za ljetovanje

Policijska postaja Pitomača istražuje slučaj prijevare prilikom najma apartmana za ljetovanje. Tijekom lipnja, 38-godišnjakinja iz Pitomače, je putem internetske društvene mreže pronašla oglas za apartman u Tučepima te je uplatila nekoliko stotina eura kao polog za rezervaciju smještaja. Kako je osoba s kojom je dogovarala smještaj prekinula svaku komunikaciju, odlučila je provjeriti profil s ostalim korisnicima internetske društvene mreže i saznala da je lažan. Policijska postaja Pitomača je zaprimila kaznenu prijavu i utvrđuju se sve okolnosti događaja, a o svemu je izvješteno Općinsko državno odvjetništvo u Virovitici.
 
Upozoravamo građane da budu oprezni prilikom najma apartmana ili kuća za odmor putem interneta. Građanima se preporuča da pripaze putem kojih oglasa i internetskih stranica pronalaze smještaj te da provjere da li za određeni smještaj ima recenzija korisnika. Također je potrebno pripaziti da li je osoba koja iznajmljuje smještaj stvarno i osoba koja je za njega odgovorna. Iznajmljivač bi se trebao potpisivati punim imenom i prezimenom, a njegovi osobni podaci i podaci agencije trebali bi se nalaziti na svim promotivnim materijalima, uključujući i društvene mreže i internetsku stranicu putem koje se oglašava.

Ukoliko su u mogućnosti, savjetujemo građane da prije uplate novca obave i detaljnije provjere putem nadležnih institucija kako bi se uvjerili da se određena nekretnina doista iznajmljuje te da je osoba ili agencija koja oglašava najam doista za to i ovlaštena. Internet je postao vrlo privlačan za kibernetičke kriminalce.

Napadači se koriste vrlo profinjenim trikovima i obećanjima kako bi od vas izvukli novac ili vrijedne financijske informacije. Prijevare u kojima glavnu ulogu igraju davno preminuli rođak ili nigerijski princ nisu više jedini trikovi zanata. Taktike koje koriste kibernetički kriminalci postaju sve inovativnije i teže za otkriti.  Od pretvaranja da su voditelj vaše organizacije do toga da su zainteresirani za romantičnu vezu, online prevaranti današnjice učinit će sve što je potrebno da dobiju što žele - vaš novac i/ili bankovne podatke. 

Najučinkovitija obrana od ove vrste prijevara je obrazovanje potencijalnih žrtava – a to može biti svatko od nas na internetu. Podizanje svijesti u društvu kako identificirati takve prijevarne tehnike učinit će korisnike i njihove financije sigurnijima. Stoga proučite informacije o sedam najčešće korištenih financijskih online prijevara i kako ih izbjeći.

U slučaju da ste oštećeni kaznenim djelom ili posumnjate u mogućnost počinjenja kaznenog djela, potrebno je odmah obavijestiti policiju na broj 192.

Komentari

Za korisnike Facebooka



Za korisnike foruma

    Registriraj se

Ako prilikom prijavljivanja dolazi do greške, kliknite OVDJE.



Još iz kategorije Crna kronika