KOLAR inflacija je odgovornost Vlade, ne može se prebaciti na trgovce
Sindikati upozorili na probleme u obrazovanju povodom Međunarodnog dana obrazovanja
HAKOM-ova brošura Ključevi sigurnog interneta za 50.000 učenika
Nova TV priprema ponudu za dodjelu nove koncesije
Sabor u petak glasa o vraćanju Josipa Dabre u saborske klupe
Uručeni Sporazumi o preventivnim pregledima za hrvatske branitelje za 2025.
SLJEPĆEVIĆ Naš film govori i o situaciji u kojoj smo danas

  Gospodarstvo

Podaci Europske komisije: Prvi put u tri mjeseca pogoršana ekonomska klima u Hrvatskoj

  jutarnji.hr/hina           30.05.2016.
Podaci Europske komisije: Prvi put u tri mjeseca pogoršana ekonomska klima u Hrvatskoj

Ekonomska klima u Hrvatskoj pogoršana je u svibnju, prvi puta u tri mjeseca, dok je na razini Europske unije blago poboljšana, pokazalo je u ponedjeljak mjesečno istraživanje Europske komisije.

Indeks ekonomske klime (ESI) u Hrvatskoj spustio se u svibnju na najnižu razinu od prošlogodišnjeg rujna i iznosio je 116,1 bod. U travnju iznosio je 118,6 bodova.

Njegova se vrijednost u svibnju smanjila prvi puta od veljače, kada je pao 1,8 bodova, pokazuje istraživanje Europske komisije.

Raspoloženje je u tekućem mjesecu pogoršano u svim sektorima hrvatskog gospodarstva a najviše u industriji, čiji je podindeks potonuo 3,6 bodova u odnosu na travanj i iznosio je 0,0 bodova. Izrazito su pogoršana i očekivanja u uslužnom sektoru, iskazana u padu odgovarajućeg podindeksa za 2,6 bodova, na 15,8 bodova.

Lošije raspoloženje zabilježeno je i među potrošačima, pa je odgovarajući podindeks oslabio 2,3 boda, na minus 20,1 bod. U maloprodaji i građevinskom sektoru podindeksi su kliznuli za 1,4  odnosno 0,4 boda, na 9,9 odnosno minus 12,2 boda, pokazuje istraživanje EK.

Na razini Europske unije očekivanja su u svibnju blago poboljšana u odnosu na prethodni mjesec, te je indeks ekonomske klime (ESI) porastao za 0,5 bodova, na 105,7 bodova.

Najviše je poboljšano raspoloženje u građevinskom sektoru, iskazano rastom odgovarajućeg podindeksa za 2,9 bodova. Značajnije je poboljšano i raspoloženje među potrošačima, čiji je podindeks porastao za 1,1 bod.

Sličan rast podindeksa zabilježen je i u maloprodaji, za 0,9 bodova, dok su u industriji očekivanja ostala gotovo nepromijenjena, pa je odgovarajući podindeks porastao za 0,3 boda.

Slabija su pak očekivanja zabilježena u uslužnom sektoru, uz pad odgovarajućeg podindeksa za 1,0 bod, pokazuje istraživanje.

 

Komentari




Još iz kategorije Gospodarstvo