Benčić: HDZ pogodovao stvaranju porezne oaze u nekretninskom i turističkom sektoru
Petrov: Porez na nekretnine je prelijevanje iz šupljeg u prazno
Novinarka i diplomatkinja Aurora Weiss najavila predsjedničku kandidaturu
Grbin: Porez na nekretnine je potreban, ali ne smije biti novi udar na građane
Istraživanje: Samo 1, 2 posto hrvatskih građana ima potpuno povjerenje u sudstvo
Ministar: Nije potrebno da uz svako dijete u posebnom razredu sjedi i pomoćnik
Kekin: Progovarat ću o ustavnim vrijednostima socijalne države

  Kultura

Počinje slavljenička, 30. Zimska škola hrvatskog folklora

  Hina           03.01.2024.         1577 pogleda
Počinje slavljenička, 30. Zimska škola hrvatskog folklora

Slavljenička, 30. Zimska škola hrvatskog folklora, u organizaciji Hrvatske matice iseljenika, počinje u Koprivnici u srijedu, 3. siječnja, a tijekom 10 dana predstavit će ples, nošnje, pjesmu i glazbala (tambure i tradicijska) hrvatskoga panonskog područja. Osim programskog stručnog voditelja Andrije Ivančana, umjetničkog voditelja Folklornog ansambla Linđo iz Dubrovnika, Odjel tambura vodi Tibor Bün, poznati tamburaški voditelj iz Varaždina, a Odjel tradicijskih glazbala glazbeni pedagog Vjekoslav Martinić, poznati majstor izrade tradicijskih glazbala iz Garešnice.

Gost predavač Škole je glazbeni skladatelj maestro Siniša Leopold. Uz njih će predavati i drugi vrsni stručnjaci folkloristi i etnokoreolozi, kao i renomirani istraživači hrvatskoga folklora. Škola hrvatskog folklora se temelji na znanstveno- stručnom programu koji je 1964. postavio uvaženi hrvatski znanstvenik iz područja etnologije i etnokoreologije Ivan Ivančan. Program se kontinuirano nadograđivao i prilagođavao novim spoznajama i trendovima, a današnji programski voditelj Andrija Ivančan ugradio je suvremene trendove plesne edukacije i sve elemente potrebne za školovanje voditelja folklornih skupina, kao što je i maestro Siniša Leopold napravio za program namijenjen voditeljima tamburaških sastava.

Putem ovog programa ostvaruju se i važni ciljevi  Hrvatske matice iseljenika: očuvanje, jačanje i promicanje hrvatske tradicijske kulture i hrvatskog nacionalnog i etničkog identiteta u hrvatskom iseljeništvu, među pripadnicima hrvatskih zajednica izvan domovine i kod Hrvata u Bosni i Hercegovini te povezivanje raseljene i domovinske Hrvatske. Glavni cilj stručnog programa jest očuvanje izvornosti i autohtonosti folklora – tradicijskog plesa, pjesme, glazbe kao najprivlačnijeg i najčešće izvođenog dijela tradicijske kulture danas, priopćila je Hrvatska matica iseljenika.

Komentari

Za korisnike Facebooka



Za korisnike foruma

    Registriraj se

Ako prilikom prijavljivanja dolazi do greške, kliknite OVDJE.



Još iz kategorije Kultura