U poganima «Hrvatskih duhana» krenula je dorada osušenog duhanskog lista zbog čega je zaposleno 70 sezonskih radnika, a 1. prosinca, do kada se očekuje otkup zadnjih količina ovogodišnjeg uroda, ta će tvrtka pozvati još 50 sezonaca koji će raditi sve do svibnja iduće godine. «Zahvaljujući nešto više kiša istočno od Virovitice, ali prije svega tehnologiji proizvodnje ove godine bit će 12 milijuna kilograma duhana što je nešto veća količine nego lani. Zapadno od Virovitice bila je velika suša pa su prinosi nešto manji - do dvije tone duhana po hektaru. Iako situacija nije ružičasta ovu godinu završit ćemo pozitivno s nešto lošijim rezultatima nego prošle godine», kaže predsjednik uprave «Hrvatskih duhana» Mirko Boić.
Dok su cijene ratarskih kultura ove godine zabilježile drastičan pad, Hrvatski duhani zadržali su otkupne cijene duhana na prošlogodišnjoj razini i odrekli se svoje dobiti od 10 milijuna kuna u korist proizvođača. «Učinili smo to kako bi prebrodili razdoblje do ulaska u Europsku uniju», kaže Boić dodavši kako se ta se tvrtka uspješno nosi s recesijom i globalnom gospodarskom krizom jer je restrukturiranje obavljeno prije nekoliko godina pa sada lakše može pratiti troškove poslovanja.
Vrijednost proizvodnje duhana u Virovitičko-podravskoj županiji je oko 230 milijuna kuna i to je najveći argument, naglašava Boić, u odgovoru na pitanje treba li Hrvatskoj proizvodnja duhana ili ne. Boić ocjenjuje da će sljedeća godina, obzorom na gospodarsku krizu, smanjivanje poticaja, i poljoprivrednu politiku, za hrvatskog seljaka, a napose za duhanske farmere, sljedeća godina biti prijelomna.
Ovoga tjedna u Virovitici su boravili predstavnici dviju velikih duhanskih tvrtki «Allianz» koja ima godišnji promet duhana od 600 milijuna kila duhana (za usporedbu, Hrvatski duhani imaju 10 milijuna kila) i Japan tabacco, treća kompanija u svijetu koji su zainteresirani za otkup kvalitetnog hrvatskog duhana.