Važnost rane intervencije, pravilno poticanju senzomotoričkog razvoja dojenčeta i metode dijagnostike bile su teme 1. Simpozija Kabineta Sretno dijete koji je prošlog petaka, 7. lipnja. započeo u Virovitici. Riječ je dugo planiranoj edukaciji roditelja, liječnika specijalista ginekologije, pedijatrije i fizijatrije te svih onih koji na bilo koji način sudjeluju u razvoju djeteta u najranijoj fazi njegova života. Cilj je javnosti, stručnjacima, roditeljima i cijelim obiteljima predstaviti važnost timskog rada, spoznaje o pravilnom poticanju razvoja, govoriti o potrebama djece s teškoćama i osoba s invaliditetom u lokalnoj zajednici te senzomotoričkim odstupanjima.
U prostorima Kabineta Sretno dijete u Rusanovoj 14 okupili su se stručnjaci iz Virovitice i drugih hrvatskih gradova.
O mogućnosti rane kliničke i dijagnostičke neurološke procjene govorio je dr.med. specijalist pedijatar i neuropedijatar, dr. sc. Goran Krakar iz zagrebačke poliklinike Dr Sabol, o ulozi pomoćnika u nastavi ravnateljica Osnovne škole Vladimira Nazora prof. Sanjica Samac i prof. psiholog Marijeta Kanižaj a o ulozi logopeda u predškolskoj dobi ravnateljica Dječjeg vrtića Cvrčak, dipl. odgojitelj Sandra Moslavac i mag.logoped Tea Krišto.
Majka djeteta s poteškoćama u razvoju i koordinatorica grupe roditelja djece s teškoćama u razvoju Vedrana Grgić govorila je na temu: „Dijete s poteškoćama u razvoju kao dar obitelji”
Simpozij su nazočnošću i pozdravnim govorima podržali zamjenica gradonačelnika Virovitice Vlasta Honjek Golinac, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Virovitica Marija Bajan Prokl, predstavnica Udruge SOS Virovitica, predstavnici iz Katoličke osnovne škole, pedijatrica iz Slatine.
„U dvije godine postojanja, u Kabinetu Sretno dijete organizirala sam jednodnevne edukacije za roditelje i stručne suradnike. Nakon niza edukacija koje sam završila u protekle tri godine i stručnjaka i roditelja koje sam na tom putu i u radu upoznala, došlo je vrijeme da na ovom području organiziram više stručnih predavanja u dva dana koja će objediniti teme koje zanimaju svakog kome je stalo do pravovremene i ciljane stručne pomoći djeci, roditeljima, liječnicima, odgojiteljima, učiteljima, lokalnoj zajednici. Zaključno, jedan divan sunčan dan proveden u još pozitivnom raspoloženju u novouređenom Kabinetu Sretno dijete iz kojega smo svi izašli ispunjeni novim saznanjima koja će nam sigurno biti vrlo korisna u struci, a tako i u privatnom životu“, izjavila je nakon skupa organizatorica simpozija i voditeljica Kabineta Sretno dijete Marija Grgić, radni terapeut, stručnjak u području senzorne integracije dojenčadi i senzorne integracije u pedagogiji - u superviziji.
PROGRAM DRUGOG DANA, PETAK 14.6.2019.
09:00 – 09:30 Kabinet SRETNO DIJETE, VIROVITICA „Uvod u SI Baby – senzorna integracija u dojenačkoj dobi”
● Marija Grgić, radni terapeut, stručnjak u području SI Baby i SI pedagogije - u superviziji
09:30 – 10:00 Kabinet SRETNO DIJETE, VIROVITICA „Kada uključiti dijete u tretmane poticanja pravilnog senzomotoričkog razvoja i igre” (video prikaz slučaja)
● Marija Grgić, , radni terapeut, stručnjak u području SI Baby i SI pedagogije - u superviziji
10:00 – 10:15 Kratka pauza
10:15 – 11:00 DJEČJI VRTIĆ „CVRČAK”, VIROVITICA „Važnost suradnje – iskustva iz prakse vrtića”
● Ravnateljica Sandra Moslavac, dipl. odgojitelj
11:00 – 11:15 Kratka pauza
11:15 – 12:00 „Mame Lafice – snaga stotine žena”
● Vedrana Grgić, majka djeteta s poteškoćama u razvoju, koordinatorica grupe roditelja djece s teškoćama u ravoju
12:00 – 13:30 Pauza za ručak
13:30 – 14:15 AKADEMIJA ZA RAZVOJNU REHABILITACIJU, ZAGREB (AZRR) „Uloga AZRR u stručnom usavršavanju iz područja neurorazvojne rehabilitacije” „Najava planiranih stručnih usavršavanja u Virovitici – Marte Meo®, Načela senzorne integracije u pedagogiji”
● Silvija Philipps Reichherzer, prof. psiholog, licencirani Marte Meo® supervizor
14:15 – 14:30 Kratka pauza
14:30 – 16:00 „Izazovi senzorne integracije”
● Mihaela Grubišić, dipl. fizioterapeut, radni terapeut, Bobath terapeut, MAES terapeut, SIAT® instruktor
16:00 – 16:30 Pauza
16:30 – 17:30 UDRUGA ZA DOWN SINDROM VIROVITIČKO-PODRAVSKE ŽUPANIJE „Kako prihvatiti dijagnozu djeteta”
● Sandra Matošina Borbaš, univ. spec. psych.
17:30 – 18:00 Razgovor
Zatvaranje Simpozija