U Velikoj izložbenoj dvorani virovitičkog Gradskog muzeja otvorena je izložba slika «Ivan Lacković Croata & učenik» koju su zajedno organizirali Gradski muzej i nedavno osnovana udruga Napredak koja okuplja Hrvate iz Bosne i Hercegovine. Uz 30 slika velikana hrvatske naivne umjetnosti izloženo je još toliko radova njegovog učenika Drage Marelja iz Đakova, rođenog u bosansko-hercegovačkom selu Potočani.
Izložbu je postavila ravnateljica Gradskog muzeja, povjesničarka umjetnosti Mihaela Kulej, koja je govoreći o Lackoviću naglasila likovno naivni izražaj pomalo mitske atmosfere i prepoznatljivo razigranog, ali dosljednog i čvrstog crteža kojega je pod utjecajem Hlebinske škole, sam stvorio. «Za razliku od Hlebinaca, Lacković se drži vlastitog izričaja poentiranog osobnom simbolikom, finim kolorizmom i genijalnim crtačkim karakterom koji naprosto iskače iz njegovih slika i crteža», rekla je Mihaela Kulej.
Svi izloženi radovi slavnog umjetnika nalaze se u fundusu gospodina Marelja koji je za Lackovića kazao da je, kao velika podravska duša, živio potpun i bogat život pod visokim pokroviteljstvom vlastite savjesti, na leđima umjetnosti, oplemenjujući i sebe i druge. «Na njegovim umjetničkim uradcima su mali, obični ljudi - ujedinjeno čovječanstvo. Njegovim umjetničkim djelima divili su se i dive se carevi, kraljevi, predsjednici država. Mnogobrojni svjetski čimbenici, ali i obični mali ljudi. Kod Lackovića i kralj i prosjak su imali isti tretman», kazao je Marelja.
I o radu Drage Marelje govorila je Mihaela Kulej upozorivši na preciznost i jednostavnost linije kao Lackovićeve konstante koja se kod Marelje razvija u osobnom smjeru pa je ta linija mekša.
Marelja je pročitao pozdravno pismo koje je Lacković napisao u povodu zajedničke izložbe u Gračacu, 31. siječnja 2004. godine na koju on nije mogao doći, a koje, naglasio je Marelja, gotovo proročanski odgovara ovoj prigodi. Lacković među ostalim piše: Nažalost, mi dva susreli smo se iz različitih strana naše domovine u teško vrijeme, a povezla nas je umjetnost. Ona spaja kontinente i narode i željezna vrata otvara, a kako nebi otvorila srce ljudsko. Nas povezuju različite životne dobi, ja sam prekoračio granicu vremena, a Drago je na startu životne dobi. On će ići daleko, a ja sam već podvukao crtui brojke spuštam sve niže i niže».
Posjetitelje je pozdravio predsjednik Udruge Napredak Nenad Kižić, a svečanost otvaranja uvećao je profesor Perica Mihaljević koji je na glasoviru odsvirao jednu skladbu Fredrica Chopina . Otvarajući izložbu gradonačelnik Ivica Kirin naglasio je kako je i ova izložba dokaz da je Virovitica grad kulture i grad koji ima duha.
Izložba je otvorena do 16. svibnja.