Lijepo vrijeme građane je izmamilo u vrtove, voćnjake, na polja. Proljetni radovi najčešće počinju raščišćavanjem zemljišta od osušenih ostataka vegetacije. Orezuju se voćnjaci i vinogradi, spaljuje korov. Upravo zato Inspektorat unutarnjih poslova PU Virovitičko podravske poduzima preventivne mjere i aktivnosti za sprječavanje nastanka i širenja požara u svrhu zaštite života ljudi i imovine. Lani je na području ove policijske Uprave zabilježeno 70 požara s materijalnom štetom od gotovo dva milijuna kuna. Od ukupnog broja požara 43 je bilo na građevinskim objektima, 9 na prijevoznim sredstvima, a 18 na otvorenim prostorima.
Upravo zato u policiji mole građane, te odgovorne osobe u tvrtkama da spaljivanje biljnih ostataka i drugog otpadnog materijala na većim poljoprivrednim i drugim površinama rade samo na temelju odobrenja dobivenog od Inspektorata unutarnjih poslova PU Virovitičko-podravske. Za spaljivanje biljnih ostataka na manjim površinama kao što su voćnjaci, vinogradi i okućnice, nije potrebno ishoditi odobrenje, ali je obvezno pridržavati se općinskih i gradskih odluka koje reguliraju spaljivanje biljnih ostataka na otvorenom prostoru.
Jednako tako treba se pridržavati i slijedećih zakonom propisanih mjera;
Zabranjeno je loženje vatre i paljenje biljnih ostataka za vrijeme zriobe i žetve strnih žitarica i uljane repice.
Zabranjeno je paljenje žetvenih ostataka slame i strništa bez naloženih mjera u slučaju pojave biljnih štetočina.
Zabranjeno je svako loženje vatre i spaljivanje biljnih ostataka, korova i raslinja na poljoprivrednom zemljištu po vjetrovitom vremenu i bez poduzimanja mjera zaštite od požara.
Zabranjeno je paljenje vatre na udaljenosti manjoj od 200 metara od ruba šume i 30 metara od ograda i zgrada izgrađenih od zapaljivog materijala, te u trasama elektroenergetskih vodova.
Zabranjeno je spaljivanje biljnih ostataka u lovištu bez obavijesti nadležne lovne udruge ili lovo zakupnika.
Zabranjeno je svako paljenje vatre u blizini miniranih i minsko sumnjivih površina.
Zabranjeno je paljenje suhe trave i raslinja u blizini trajnih nasada voćnjaka i vinograda.
Zabranjeno je paljenje vatre i korova u zaštitnom pojasu javnih cesta.
Zabranjeno je parkiranje vozila na vatrogasnim prilazima, pristupima i površinama za operativni rad vatrogasnih i spasilačkih vozila i opreme.
Zabranjeno parkiranje vozila kod nadzemnih i podzemnih hidranata za priključak vozila i pumpi za gašenje požara.
Spaljivanje suhog raslinja može se obavljati samo danju, po mirnom vremenu i uz uvjet da se ne ugrožavaju šume, prometnice, trase elektroenergetskih vodova, voćnjaci, vinogradi i trajni nasadi, te druge ratarske kulture. Prije spaljivanja potrebno je obavijestiti nadležnu vatrogasnu postrojbu. Osobe koje spaljuju biljni otpad dužne su kontrolirati izgaranje i ne napuštati mjesto paljenja sve dok se vatra ne ugasi. Ako napustite mjesto spaljivanja strništa i slame, taj će čin policija tretirati kao nekontrolirano gorenje, odnosno požar na otvorenom prostoru.
Za takvu neodgovornost Zakonom o zaštiti od požara predviđene su iznimno oštre kazne. Za namjerno izazivanje požara možete biti kažnjeni novčanom kaznom od 15 do 150 tisuća kuna i 60 dana zatvora. Učinite li to iz nehaja predviđena kazna je od 2 do 15 tisuća kuna. Isti je iznos kazne bilo da se radi o građaninu ili tvrtki koja upravlja određenim zemljištem. U policiji dodaju da je kažnjivo i neprijavljivanje požara centru 112. Za to je propisana kazna u visini do 15 tisuća kuna.