U Virovitici je u petak, 15. srpnja, nakon kratke i teške bolesti u 72. godini života preminuo virovitički boem Branimir Brana Mikelić, jedan od najvećih poznavatelja rocka, bluesa i jazza u gradu. Za nas, klince iz šezdeset i neke, Brana je bio glavni izvor informacija o novitetima u tim glazbenim žanrovima. Ono o čemu bi čitali u legendarnom Džuboksu, najprodavanijem listu pop-rock muzike u Jugoslaviji i slušali na Radio Zagrebu u kultnoj emisiji „Po vašem izboru“, to bi uživo, gotovo u realnom vremenu, vidjeli i čuli kod Brane. Bio je Googl i You Tube našeg vremena.
U malom prstu imao sve podatke o Stonsima, Dorsima, Floydima, Ericu Claptonu, Leonardu Kohenu, Ray Charlesu, Beatlesima, Ry Cooderu, Creedencima, Sex Pistolsima i mnogim drugim velikanima rock and rolla. U njegovoj kolekciji bilo je više od tisuću LP-a i petstotinjak kazeta probrane glazbe. Neke od njih nikada prije nismo čuli, on kaže da ih slušao na Radio Luksemburgu. Ploče smo još mogli dirati, vinile njušiti, omote analizirati ali gramofon nismo smjeli ni pipnuti.
Pričao nam je o koncertima na kojima bi putovao širom Europe, najčešće autostopom i noćnim vlakovima: prvo gostovanje Led Zeppelina u Beču 1970. godine, Santana – tri dana u Frankfurtu u Messe Halle, Blues jazz festival u Montreuxu, Miles Davis na Jazz festivalu u Beogradu, Muddy Waters u Zagrebu, mađarska Omega u osječkom Domu željezničara, pa onda Frank Zappa, Genesis, Manfred Man, Gentle Giant, Bob Dylan…
Putovanja na atraktivne rock atrakcije, aktivno znanje engleskog, njemačkog, španjolskog i talijanskog jezik i rad u hotelijerstvu (u Virovitici je radio kao recepcionar hotela Slavonija) omogućilo mu je poznanstvo i prijateljstvo s mnogim relevantnim jugoslavenskim rokerima: Leb i sol, Smak, Bijelo dugme, Korni grupa, Time, Haustor, Septembar, Drago Mlinarec, Riblja čorba…
Jedne noći krajem sedamdesetih na recepciju hotela Slavonija banuo je Goran Bregović. Putovao je negdje crnim jaguarom, onim s 12 cilindra. Jedan cilindar otkazao, Brega je na recepciju došao pitati ima li majstora koji mu može pomoći. Brana je radio noćnu i poslao ga majstoru Zvoni Ribariću koji je brzo riješio problem. Družili su se potom još dugo noć, a Brega je bio jednako oduševljen Braninim poznavanjem glazbe i vještom rukama majstora Ribarića.
Više od jednog desetljeća uređivao je i vodio rado slušanu emisiju „Blues power“ na Radio Virovitici, današnjem ICV radiju. Mirno putuj Brana, i ne brini što te se nisu sjetili. Nisu ti ni do koljena. Pusti nam još jednom onu stvar... Still Got the Blues (For You).
Pokop Brane Mikelića bit će u srijedu u 15 sati na Gradskom groblju u Virovitici.