Do srijede, 7. svibnja dopuna i promjena podataka u registru birača
Petir građanima: Kupujte domaće i lokalno proizvedene poljoprivredne proizvode
Preventivni pregled usne šupljine – jedna minuta može spasiti život
Za projekte ujednačavanja komunalnog standarda stiglo više od pola milijuna eura
Odobreno 15 projekata na području Virovitičko-podravske županije
Virovitica spremna za proslavu Praznika rada
Odobreno 37.600,00 eura za izgradnju javne rasvjete prema Podgorju

  Aktualnosti

Odgojna koncepcija rasporeda sati

  Davor Suhan/Moja Rijeka           22.05.2015.
Odgojna koncepcija rasporeda sati

Pozitivne osobine prisutne u ljudskoj prirodi nikada ne mogu uzrokovati negativna ponašanja u društvu, zato ih treba pažljivo uzgajati i njegovati još od ranog djetinjstva i mladosti, kako bi jednoga dana odrasli ljudi pravili manje historijske štete u povijesti vlastite nacije. U tom pogledu škole se trude, ali pomaka nema. Informacije se analiziraju i sintetiziraju, ali greške se ponavljaju. Negdje nešto koči.

Historija i povijest, kao jezični pojmovi u hrvatskom književnom jeziku, često se u govornoj upotrebi koriste kao istoznačnice, što je sa stanovišta stručne terminologije potpuno pogrešno. Povijest označava pojam pod kojim podrazumijevamo prošlu zbilju, a historija društvenu znanost koja se bavi istraživanjem te zbilje.

To je ona analitička, obrazovna strana stečenog znanja koja puža neki parcijalni uvid u životnu stvarnost. Ona odgojna, sintetička, izvodi međutim puno konkretnije zaključke:

U svojem užem značenju povijest podrazumijeva skup historijskih informacija o prošlosti ljudskog društva, koja predstavlja (mahom) sažetu kronologiju epohalnih gluposti endemskih primjeraka nekih rodnih plemenskih skupina koji su huškali na ratove i proganjali  vještice.

Što u tom pogledu mogu učiniti škole da se takva povijest više ne bi ponavljala?

Problem očito nije mali. Dapače, u njemu se miješaju veliki otpori Zemaljskih i Nebeskih struktura. Ali bez obzira na svu njegovu svjetovnu i duhovnu složenost, koncepcijski odgovor na ovo pitanje meni se čini sasvim jednostavnim: Treba samo promijeniti raspored sati. Ne onaj tjedni, tekući, nego programski, u cijelom obrazovnom ciklusu – zaključno sa velikom maturom.

Ne mogu satovi iz Etike kasniti u programskom rasporedu za satovima iz Povijesti. Pa valjda se treba znati neki vremenski pedagoški red.  Najprije odgoj pa onda obrazovanje!

Od kakve je društvene koristi poznavati povijesne činjenice, ako društvo u svojoj kolektivnoj svijesti nema razvijeni osjećaj za ljudske vrijednosti?  Mogu li djeca ispravno razumjeti povijest prije negoli razviju osjećaje za moralno vrednovanje?

Nije li stvar naprosto logična?

Moralnost i etičnost ne poznaju vjeru, naciju i stranačku pripadnost. Zato njihova prisutnost u karakteru govornika lako pomiruje različita mišljenja i svaki razgovor pretvara u konstruktivan dijalog. A to je upravo ono čega nema.

Zašto smo onda ovaj dragocjeni školski predmet pogurali tek na margine izborne nastave u srednjoj školi (kao alternativu školskom vjeronauku), kada nam još od osnovne škole kronično nedostaje upravo njegove zdrave odgojne esencije, bez koje i sva akademska učenost – svjetovna i crkvena – postaje bezvrijedna.   

Jer magarca možeš odvesti u Jeruzalem, ali magarac uvijek ostaje magarac.

Komunna Priroda društva Davora Suhana, portal Moja Rijeka




Još iz kategorije Aktualnosti