Do srijede, 7. svibnja dopuna i promjena podataka u registru birača
Petir građanima: Kupujte domaće i lokalno proizvedene poljoprivredne proizvode
Preventivni pregled usne šupljine – jedna minuta može spasiti život
Za projekte ujednačavanja komunalnog standarda stiglo više od pola milijuna eura
Odobreno 15 projekata na području Virovitičko-podravske županije
Virovitica spremna za proslavu Praznika rada
Odobreno 37.600,00 eura za izgradnju javne rasvjete prema Podgorju

  Virovitica

"Od stare igračke napravimo mali trajekt na bluetooth-pogon"

  Marija Lovrenc/VLM           23.11.2010.
"Od stare igračke napravimo mali trajekt na bluetooth-pogon"

Što je to što se može sastaviti za 20 minuta, a raditi pet mjeseci? Ako pitate mlade robotičare, učenike viših razreda Osnovne škole Petra Preradovića iz Pitomače, onda je odgovor vjetrenjača sa solarnim i vodikovim ćelijama koja danju koristi sunčanu energiju, a noću njene zalihe. To je samo jedan od projekata kojima mladi inovatori, robotičari, učenici od šestog do osmog razreda posvećuju svoje slobodno vrijeme, daju mašti na volju i zadivljuju kolege svojim tehničkim kreacijama.

Ideje nam dođu same...

- Ideje nam dođu same. Danas sve možete napraviti i upotrijebiti. Na primjer, uzmete staru igračku koja skuplja prašinu i napravite trajekt koji plovi, diže i spušta rampu te može primiti nekoliko vozila navođenih daljinskim upravljanjem. I sve to bez jedne žice ili kabela kojim biste ih upravljali jer se to danas radi putem mobitela, USB-a ili bluetootha i pomoću jednostavnog programa Robopro ili Q basica - objašnjava Luka Crljenak (13), učenik sedmog razreda. Njegova grupa u kojoj su u Dominik Prtenjača (12), Marko Vida (14) i Andrija Švaljek (12) s lakoćom kombinira znanje iz informatike, fizike, elektronike, matematike, pa i biologije i kemije, ako zatreba pri slaganju robota koji će, primjerice, po uzoru na svemirsko vozilo, trebati koristiti sunčevu energiju za svoje pokretanje i moći prijeći preko kamenja ne spotičući se.

- Naš posljednji projekt je mali robot sa 17 senzora. To je vozilo koje zovemo Robo explorer TX, a uz standardnu vožnju, mobitelom mu dajemo naredbe za brojne druge stvari. Ima i glasovne naredbe. Može raspoznati boju podloge po kojoj se kreće, odrediti udaljenost predmeta, visinu sobne temperature, a automatski pali svjetla kada ga je u prostoriji nedovoljno - priča Dominik. Škola je prepoznala talent mladih i osigurala im oko 10.000 kuna kojima su kupili dio potrebne opreme s kojom smišljaju i slažu robote.

Bestežinsko stanje

- Najvažnija je stvar sučelje, ono je mozak cijelog robota, ostalo su detalji. S robotima sudjelujemo na Robokupu, koji je zasad jedini događaj u godini na kojem možemo pokazati što smo radili i koje ideje imamo - kaže Andrija koji opisuje kako u slaganju robota koriste i male elektromotore, sunčane ćelije, stare dijelove igrački, ovisno koliko novca imaju i koji su im materijali na raspolaganju. Mladi imaju mnoštvo ideja - jedan od sljedećih projekata bit će letjelica na daljinsko upravljanje koja će sa što manje materijala pokušati simulirati bestežinsko stanje - poručuju mladi kreativci.

Mentor je strog, ali pravedan i potiče na rad  

Anton-Michael Dafčić, nastavnik tehničke kulture u OŠ Pitomača, mentor je mladih robotičara.

- Roboti su sigurna budućnost, a znanje koje stječu baveći se robotikom koristit će učenicima i u srednjoj školi, ako se žele baviti srodnim zanimanjima, u kojima koriste CNC tehnologiju - smatra Dafčić. Hvale ga kao strogog i pravednog, koji ih potiče da i kada su gotovi s robotom, traže nova rješenja.

senzora ima Robo explorer TX, vozilo kojim se upravlja mobitelom ili glasom, a može očitati temperaturu sobe, raspoznati boje podloge...




Još iz kategorije Virovitica