VIROVITICA, 12. svibanj – Članovi Upravnog odbora županijske Obrtničke komore
su protiv rada nedjeljom trgovačkih lanaca koji prodaju prehrambene namirnice
te trgovina koje te proizvode prodaju na prostoru većem od 100 četvornih metara.
Županijski obrtnici zaključili su to na večerašnjoj sjednici u kojoj su, uz
prijedlog novog Zakona o trgovini, raspravljali i o prijedlogu novog Zakona
o obrtu.
«Odluka da veliki trgovački lanci koji prodaju prehrambene namirnice ponovno
rade nedjeljom donesena je pomoću rupe u zakonu, jer je zakon definirao da na
taj način trgovine mogu raditi tijekom turističke sezone. Mi znamo da turistička
sezona ne traje svih dvanaest mjeseci u godini i zato tražimo da se u novi zakon
uvrsti ovaj prijedlog prema kojem će samo neke trgovine moći raditi nedjeljom»,
istaknuo je Josip Novogradec, predsjednik županijskog HOK-a. Središnjici u Zagreb
sa večerašnjeg sastanka otići će i prijedlog o ukidanju takozvane prodaje iz
vozila jer, smatraju članovi Upravnog odbora HOK-a, prodavači hranu i namirnice
zasad drže u lošim sanitarnim uvjetima.
O prijedlozima HOK-a ubrzo bi se trebao očitovati i ceh trgovaca.