Došavši u goste Slavoncima na Višnjicu u zelenoj Hrvatskoj, u okviru Fra Ma Fu festivala reportaže i reprotera, Murterani su, uz drugo, imali priliku kušati sopjanski boštor u tri izvedbe, dva bijela, s češnjakom i s rasolom od kiselog kupusa, te crveni s rajčicom. Iz svoje plave Hrvatske donijeli su izložbu Stanka Ferića Ovce piju more o životu službeno 31 stalnoga stanovnika Kornata, Nacionalnoga parka i janjetinu koja je uzgojena na škrtoj paši nekojega od tih otoka. Stočarstvo, preciznije ovčarstvo, te ribarstvo i maslinarstvo, jedno je od najčešćih zanimanja Kornatara - piše Božica Brkan na portalu Oblizeki.
Kornati, biser Sredozemlja, sa 141 otokom i otočićem – svi su privatni osim jednoga – te grebenom, najgušća su otočka skupina na Sredozemlju te područje bogato važnim zajednicama podmorja te vrijednom florom i faunom. Jedan od fenomena su strmci, krune na jugozapadnim kopnenim rubovima Nacionalnoga parka Kornati.
Prirodne ljepote i kulturna i tradicijska baština otkrivaju i suživot Kornatara s prirodom u škrtim uvjetima, njihove dojmljive građevine: porte, suhozide, maslinike i crkvice. Imate li priliku, posjetite Žakan, Smokvicu, Smokvenjak, malu sestricu Zvornik, Kurnat, Maslinjak i druge ili barem s ribarima posjetite ribičke pošte ili – pogledajte fotografije poput onih Stanka Ferića.
Da odmah kažem, ne pripremaju ovo jelo s bobom, kako je i u tradiciji i u modi, nego samo s graškom, bižima. Za teču od 80 litara chef Bruno upotrijebio je baš kornatskoga, očišćenoga cijeloga janjca s kostima 30-35 kg, lijepo nasječena odnosno narezana na male komade kako ne biste pri jelu morali rabiti nož. (Mogli bi od njega nešto naučiti veliki chefovi koji redom upotrebljavaju but, čak ne ni za to jelo mnogo bolju plećku, i to dakako, iskošten!) Trebalo mu je još: 15 kg graška (s obzirom na putovanje, ponio je zamrznuti), 2 kg mrkve, 5 kg luka, 2 kg krumpira (kad se priprema manja količina i kad se ne treba ni nasititi mnogo ljudi ni posebno ugustiti, nije nužan), 3 cijele glavice češnjaka, sol, papar, koncentrat rajčice, voda, ulje (najbolje maslinovo, iako dostaje i bolje biljno) i 1,5 l vina (Slavonci su im dali orahovičku graševinu, a da su doma upotrijebili bi neko drugo bolje, ali ne ipak i najbolje bijelo od dalmatinskih vina).
Na ulju izdinstajte na kockice narezan luk, pa mu dodajte mrkvicu i meso i dinstajte dalje. Nakon 10-15 min po potrebi dolijevajući vode, a pri kraju, da alkohol ispari, i vino, dodajte na kockice narezan krumpir kako bi se jelo zgusnulo. Pred kraj dinstanja, kad meso omekša dodajte usitnjeni češnjak, ukuhanu rajčicu i začine po ukusu. Grašak se dodaje 15-20 min prije kraja procijenjenoga dinstanja.