VIROVITICA – Glavni tajnik Demokratskog centra Vladimir
Novotny i povjerenica te stranke za Virovitičko-podravsku županiju
Suzana Knežević održali su danas u Virovitici konferenciju
za novinare na kojoj su govorili o novostima vezanim uz obeštećenje štediša
štedno-kreditnih zadruga koji su ostali bez 115 milijuna kuna. «Otkako dolazim
u Viroviticu po političkoj funkciji govore mi građani da nitko od političara
ne čini ništa u ovom slučaju. Dao sam šest mjeseci vremena onima koji mogu pomoći
više nego ja i DC kao parlamentarna stranka sa jednim zastupnikom. Onda sam
održao pressicu ispred zadruge i javno pozvao one koji mogu pomoći, ali
nitko nije učinio ništa jer HDZ misli da rješavanje pitanja zadruga nije jednako
kao peglanje bora, a neki da je bivša ministrica kriva za sve», objasnio je
Novotny angažman DC-a u rješavanju ovog pitanja.
Razlog današnje «tiskovne», deset dana nakon skupa u Svetom Đurađu, objasnili
su govornici, neke su kontrainformacije koje su se pojavile u javnosti vezane uz
DC-ovu pomoć štedišama. «Ne želimo preko njihovih sudbina prikupljati jeftine
političke poene već im iskreno pomoći. Surađujemo s Udrugom otečenih štediša
i moram reći da je to transparentan način rada političke stranke i građana,
što do sada nije bio slučaj», smatra Novotny.
On se posebno osvrnuo na izjave mr Siniše Prpića, predsjednika
Odbora vjerovnika nakon skupa u Đurđu. «Ne kažemo da je ono što gospodin Prpić
radi loše, samo ne ide u pravcu povrata novca i nije transparentno. Dva puta
smo razgovarali. Osobno sam ga vodio do naše predsjednice Vesne Škare
Ožbolt, ali nam se poslije više nije javio. Dva pita smo ga zvali na
mobitel ali nije odgovarao na pozive. Jednom sam ga slučajno sreo u Virovitici,
međutim, nije želio pričati. Tada smo počeli tražiti druge načine rješavanja
ovog problema jer vrijeme teče», rekao je Novotny i podsjetio kako odlasci autobusima
u Zagreb nisu dali rezultate,.
Izrazio je su sumnju u Prpićevu borbu protiv države zbog sukoba interesa jer
radi u «Hrvatskim šumama», državnom poduzeću. «Očito nema snage predvoditi skupinu
koja će se boriti protiv države i zato je nevjerodostojan», ustvrdio je Novotny
dodavši kako osnivanje stranke nije dobar način borbe za povratak novca jer
opcija suradnje sa HSLS-om i HSS-om nije uvjerljiva, a glasove će po Dontovoj
metodi i tako dobiti HDZ.
«S druge strane, sada se sva krivnja pokušava svaliti na Vesnu Škare Ožbolt,
a nitko nije pitao što je aktualna ministrica Lovrin učinila po pitanju korumpiranosti
u virovitičkom pravosuđu? Je li ona došla ili je razgovarala s kime u virovitičkom
Općinskom sudu», pita je Novotny.
DC je najavio da će nakon tužbe uslijediti radikalnije mjere - organizirati
će prosvjede u Virovitici koji će, vjeruju, biti učinkovitiji....
Do sada je 180 članova izrazilo želju da ih u tužbi protiv države zastupa odvjetnica
koju su angažirali Udruga i DC. Rok za prijavu štediša je 28. veljače.