VIROVITICA
- Nezadovoljni dosadašnjim ustrojem hitne službe medicinske pomoći u Virovitičko-podravskoj
županiji, u županijskom Domu zdravlja već tri godine rade na novom ustroju koji
bi zdravstvenim osiguranicima donio bržu i djelotvorniju medicinsku pomoć u
izvanrednim prilikama. Umjesto dosadašnjih pet ugovorenih timova u Virovitici,
jednog tima i dva dežurstva u Slatini, dežurstva u Orahovici i Pitomači te pripravnosti
u Voćinu, Županijsko poglavarstvo predložilo je ustroj hitne službe prve pomoći
s 11 timova.
Po pet timova bilo bi u Virovitici i Slatini, jedan u Orahovici, a dežurstvom bi se pokrile potrebe za hitnom pomoći u Pitomači, Suhopolju i Voćinu. Gustoća je naseljenosti te županije 39 stanovnika po četvornome kilometru pa vozilima hitne medicinske pomoći često treba i do sat vremena.
Za troškove hitne pomoći lani se potrošilo oko 11 milijuna kuna ili otprilike pet posto cjelokupna novca s kojim raspolaže županijski Dom zdravlja u Virovitici. Novi ustroj stajao bi otprilike 500.000 kuna više. Sve veću spremnost sufinanciranja zdravstvene zaštite građana, iznad standarda, iskazuje lokalna samouprava.
Tako je Grad Slatina lani za sufinanciranje troškova dolaska liječnika specijalista
izdvojila stotinjak tisuća kuna, a za slične potrebe novac izdvajaju i općine
Suhopolje i Voćin. Najavljeno je da će i Grad Orahovica financirati dio troškova
zdravstvene zaštite svojih građana.