VLADA U Sabor upućen prijedlog zakona o klimatskim promjenama
Ministarstvo donijelo protokol o sigurnosti u školama
Hrvatska bi mogla dobiti Nacionalni dan psihologa, 14. ožujka
Plenković: Potpisat će se Protokol za dizanje mjera sigurnosti u školama
Unatoč prekidu tranzita ruskog plina preko Ukrajine, opskrba u Hrvatskoj stabilna
Tesla prodajom u 2024. za dlaku ispred BYD-a
Cijene nafte porasle prema 76 dolara, u fokusu kineske novogodišnje poruke

  Treća dob

Nova prijateljstva, nove ljubavi, nova znanja...

  Goran Gazdek           29.11.2024.
Nova prijateljstva, nove ljubavi, nova znanja...

Alarmantne brojke starenja stanovništva otvara čitav niz teško rješivih problema i zabrinutosti za tu životnu dob, ali i strahova za budućnost mlađih generacije. Jedan od tih izazova su pitanje kakvu njegu i skrb imaju naši sugrađani ponosnih godina i što čeka nas kad se jednog dana više nećemo moći brinuti sami o sebi. Kakvi su nam domovi za stare i nemoćne, što nude da bi dani bili ispunjeni, ima li ih dovoljno za sve koji takvu uslugu traže te koliko košta smještaj i možemo li si to priuštiti? Ovo je serijal o udomljavanju starih i nemoćnih.

<<< Udomljavanje starijih i nemoćnih – je li to mirna luka za ‘treću dob’?
>>> Starost – zašto na nju nikad nismo dovoljno spremni?
<<< Ponekad je ‘strašno’ prihvatiti ideju trajnog preseljenja
>>> Pronaći smještaj – poput zgoditka na lutriji
>>> Problemi udomitelja starih i nemoćnih: Manjak radne snage i rast ulaznih troškova, a najveći ilegalni rad - kako im stati na kraj?
<<< Svjedočanstva o tretmanu štićenika u nekim domovima su ponekad stravična, zastrašujuća, jeziva i morbidna, a u svakom slučaju - potresna

***

Iako neki stariji ljudi imaju velike zdravstvene probleme većina ih je razmjerno dobroga zdravstvenog, tjelesnoga i duševnoga stanja. Stručnjaci to potkrjepljuju statističkim podacima – oko šest posto starijih od 65 i oko 20 posto starijih od 80 godina boluje od organske duševne bolesti što znači, zaključuju, da u skupini najstarijih četiri od pet osoba ima potpuno očuvane umne sposobnosti. „Ako starite prirodno i relativno ste zdravi, ako se ne borite i ne jamrate zbog neminovnih tjelesnih posljedica, onda i u starosti možete uživati“ , rekla je 2014. godine za Jutarnji list psihologinja Mirjana Krizmanić (1936.-2024.) utemeljiteljica Katedre za kliničku psihologiju na zagrebačkom Filozofskom fakultetu u povodu izlaska knjige Jesenji valcer - šetnja sunčanom stranom starenja u kojoj upućuje ljude starije životne dobi kako da zadovoljno nose svoje godine i svome životu daju smisao te da neovisno o svojoj dobi žive punim plućima, s veseljem i zadovoljstvom. Tako se može živjeti i u domovima. Puno je pozitivnih primjera ispunjenog domskog života pa ćemo njima i završiti ovaj serijal. 

U nekim se domovima trude stvoriti ozračje kojima bi, osim smještaja i zdravstvene skrb, zadovoljili cjelodnevne potrebe za kulturno – zabavnim sadržajima pa im se pruža mogućnost uživanja u čitanju novina i knjiga u čitaonicama, sudjelovanja u kreativnim i edukativnim radionicama i raznim drugim sadržajima kojima mogu pokazati sve što znaju i zbog čega se mogu osjećati dobro i korisno i ne osjećati usamljeno. U većim domovima organiziraju se plesne večeri, ako ima dovoljan broj zainteresiranih osnivaju se likovne pa i sportske sekcije ili pjevački zborovi. Puno je primjera, ali se o tome u medijima uglavnom ne piše jer se smatra normalnim, uobičajenim. Ipak, ponekad neka lijepa priča završi na stranicama novina i portala te radijskim i televizijskim emisijama.

Domove često posjećuju skupine djece i učenika. Korisnici se uvijek obraduju takvim posjetima jer im unesu dašak radosti u svakodnevicu, podsjete ih na njihovu djecu i unuke, ali i na njihovo djetinjstvo. Primjerice, učenici koji se u obrtničkim školama obrazuju za zanimanje frizera ponekad obraduju štićenice uređujući im frizure. Sjajan je to primjer međugeneracijske solidarnosti koju posebno njeguju volonteri i udruge, a podupiru lokalni, državni i europski fondovi.  

Idejom da korisnicima domova za starije ispune vrijeme interaktivnim druženjem, da ih potakne na čitanje i pisanje i na kraju, da predstave virovitičke autore i goste iz Hrvatske i inozemstva vodili su se virovitički pjesnici okupljeni oko grupe Roklicerove umjetničke večeri. Pjesnici i pisci čitaju svoje stihove, kratke priče i aforizme, biraju one optimistične i duhovite koje će ih nasmijati do suza.

O pozitivnim iskustvima svoje majke života u domu svjedoči nam Biljana Kovačević.“Dok je još mogla hodati vlasnici su joj dozvolili da im pomogne raditi u vrtu jer je moja mama jako voljela raditi u svom vrtu. Zalijevala je cvijeće i bila jako sretna zbog toga“, govori Biljana.

Ponekad se i u tim godinama ponovo dogodi ljubav, daleko drugačija od one u mladosti. „Ne bih rekla da se rađaju ljubavi, više bi to bila drugarstva ili poznanstava za druženje i možda neke nježnosti, ali prave ljubavi mislim da baš i ne. To je na razini da nisi sam, da imaš nekog s kim možeš podijeliti neke nježnosti. Manje vjerojatno da će se velike ljubavi dogodi kod nekoga tko ima osamdeset godina. Žene u tim godina često govore da se nikada više neće udavati“, kaže Marina Pleša pshiloginja u Domu Borova.

 

Udruga "Grupa građana" Osijek od 2019. godine - prve godine uz potporu Osječko-baranjske županije, a od 2020. uz stalnu potporu Agencije za elektroničke medije - redovito provodi edukacije namijenjene razvoju medijske pismenosti i kritičkog vrednovanja medijskih sadržaja kod osoba treće životne dobi.

Ova udruga, čije vodstvo čine dugogodišnji medijski djelatnici, odnosno urednici i novinari, prva je u Hrvatskoj prepoznala potrebu educiranja starijih osoba koje čine velik dio populacije u Hrvatskoj. Projekt se prvo zvao "Novo medijsko doba za treću životnu dob", a zadnje dvije godine nosi naziv "Srebrne surfere vodimo kroz nove medije". Interaktivna predavanja i radionice provode dr. sc. Nefreteta Zekić Eberhard, dugogodišnja novinarka i urednica više medija, te dr. sc. Tomislav Levak, sada predavač na Odsjeku za kulturu, medije i menadžment Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku.

"Nekoliko recentnih istraživanja u SAD-u i Europi proteklih godina pokazalo je kako starije osobe šire dezinformacije i lažne vijesti čak četiri do sedam puta više nego mlađe. Jedan od osnovnih razloga je baš nedovoljno poznavanje tehnologije i načina funkcioniranja novih medija. Stoga smo se mi posvetili upravo educiranju osoba treće životne dobi o medijima", ističe Tomislav Levak.

Od 2019. godine do danas sa svojim su predavanjima i radionicama obišli brojne domove za starije i nemoćne osobe te udruge i matice umirovljenika na području pet slavonskih županija, odnosno u istočnoj Hrvatskoj. Osim toga, Levak je, u okviru velikog projekta nazvanog "Hodalica kroz lažne vijesti", a koji je pokrenuo Ured zastupnika Tonina Picule u Europskom parlamentu, 2021. godine predavanja i radionice održao i u nizu domova za starije osobe u središnjoj Hrvatskoj i u jadranskim gradovima. Iz navedenih aktivnosti proistekao je prvi hrvatski priručnik o internetu i društvenim mrežama za osobe treće životne dobi pod naslovom "Vodič za srebrne surfere", koji je, uz potporu Agencije za elektroničke medije, objavljen u svibnju 2022. godine.

"U novijoj literaturi i znanstvenim radovima sve više se rabi upravo pojam srebrni surferi, kojim se nazivaju osobe starije životne dobi koji koriste informacijsko-komunikacijske tehnologije. Prema podatcima Eurostata, već 2016. u pojedinim zemljama Europske unije svaka je druga osoba starija od 64 godine pripadala skupini srebrnih surfera. Jako nam je drago da je priručnik odlično prihvaćen među ciljanom populacijom, ali i među njegovateljima u domovima za starije i nemoćne osobe, čelnicima umirovljeničkih udruga te mlađim članovima obitelji koji žele pomoći u edukaciji starijih osoba", naglasio je Tomislav Levak.  

Kada je riječ o edukacijama koje provode, prikupljena znanja i iskustva su im raznolika. "Mlađi i vitalniji umirovljenici u pravilu mnogo više prate i koriste društvene mreže i komunikacijske platforme nego stariji umirovljenici. Brojne osobe treće životne dobi posjeduju i redovito koriste pametne telefone i računala, ali mnogi nisu svjesni na koje sve rizike mogu naići, poput, primjerice, prilično raširenih internetskih prijevara. Što se tiče povjerenja u medije, situacija je dosta različita - dok dio njih i dalje vjeruje medijima, osobito tradicionalnima poput novina, radija i televizije, kako su i naviknuli u mladosti, drugi dio apsolutno nema povjerenja u medije, posebice nove, kao što su internetski portali", dodaje Levak.

 Sve su to izvori životnih zadovoljstava i veselja, govorila bi profesorica Krizmanić koja bi nas tješila da je i u starosti vrijedno iznova otkrivati svijet i ljude, kao i na koji način u starijoj životnoj dobi možemo ubirati plodove svega što smo tijekom života sijali i njegovali.

Komentari




Još iz kategorije Treća dob