Banner
Pupovcu prijetili smrću na facebooku, SDSS sve prijavio policiji
Božinović o najavljenom prosvjedu Torcide: To je njihovo demokratsko pravo
SDP serijom susreta otvara dijalog s građanima o važnim društvenim temama
U zatvorskom sustavu lani boravilo gotovo 17 tisuća osoba lišenih slobode
Početkom prosinca kreće testno razdoblje razmjene i fiskalizacija eRačuna
Bačić: Država je pokazala da zna dobro reagirati u složenim situacijama
Splitski huligani tjerali su Srbina koji je dobio priznanje za obranu Vukovara

  Antifašizam

Neka se ne zaboravi!

        27.01.2013.
Neka se ne zaboravi!

Auschwitz, 27.siječnja prije 68 godina, oslobodilačke trupe savezničkih snaga ušle su u taj koncentracijski logor koji je bio mjesto egzodusa i stradanja većinom Židova od strane Hitlerovog zastrašujućeg, krvavog stroja.

"Tragedija nastala kao posljedica Holokausta se ne može izbrisati.Mora biti zapamćena sa sramom i strahom dokle god ljudsko sjećanje bude postojalo. Samo ako se sjećamo, onda možemo odati prikladnu počast žrtvama. Milijuni nedužnih Židova i pripadnika drugih manjina ubijani su na nezamislivo barbarske načine. Nikada ne smijemo zaboraviti te muškarce, žene i djecu, niti njihovu agoniju."- izjavio je 2006.godine Kofi Annan, tadašnji generalni tajnik Ujedinjenih naroda.

Strašna patnja milijuna mučenih na najsvirepije načine u Auschwitzu koji je, nažalost, samo jedan od brojnih mjesta gdje su milijuni muškaraca, žena i djece likvidirani samo zbog druge vjere i nacionalnosti, ostavila je neizbrisiv ožiljak u cijeloj Europi. U najvećem broju europskih zemalja Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta obilježava se 27. siječnja, na dan kada je Crvena armija ušla u logor Auschwitz i oslobodila 7500 preživjelih logoraša koje su za sobom ostavili nacisti.

Egzodusi koji su se dešavali u novijoj povijesti, stradanja u Hrvatskoj tijekom Domovinskog rata, u susjednoj BIH, pogotovu genocid u Srebrenici, nezamisliv pokolj milijuna u plemenskom sukobu u Ruandi i sva druga, i danas aktualna, svjetska ratišta svjedoče da se  ovakve zločine protiv čovječnosti ne može i ne smije zaboravit!

Gradska organizacija SDP Viroviitca


Komentari

Nano-59
27.1.2013. 22:34
Ljubo R. Weiss
27.1.2013. 13:06
Mikeš09
27.1.2013. 11:50


Još iz kategorije Antifašizam