(izvod iz rasprave o Izvješću Pučkog pravobranitelja za 2009.godine.)
Pučki pravobranitelj nas upozorava da se za „područje primjene službeničkog zakonodavstva, kako lokalnih tako i državnih službenika, moraju propisati odgovornost i sankcije zbog donošenja nezakonitih rješenja, uključujući i izvršne čelnike jedinica lokalne i područne samouprave i stoga što je novim Zakonom o upravnom postupku propisan postupak zaštite od tzv. nezakonitih radnji."
U mojoj, Virovitičko-podravskoj županiji, upravo se poslije zadnjih lokalnih izbora dogodilo ovo o čemu gospodin Pučki pravobranitelj piše u Izvješću. Prvo je pročelnik upravnog odjela za poljoprivredu dobio otkaz, a nakon toga je mom stranačkom kolegi iz SDP-a, koji je bio stručni suradnik za poljoprivredu radno mjesto bilo ukinuto. Samo dvije osobe od svih zaposlenika županije su poslije prošlih lokalnih izbora ostale bez posla.
Osoba čije je radno mjesto ukinuto, radila je u upravnom odjelu za poljoprivredu Županije, koja je poljoprivredna županija i u tom odjelu nije sistematizirano nijedno radno mjesto referenta za poljoprivredu.
On se usudio biti kandidat za načelnika Općine Suhopolje i na ovaj način stigla ga je kazna, u najgorem obliku što može biti za čovjeka, a to je otkaz. Naravno da se ta osoba žalila. Došla je presuda Upravnoga suda, međutim župan, kao nositelj izvršne vlasti, oglušio se o presudu Upravnog suda, budući da u zakonskom roku od 30 dana ne želi izdati novo rješenje. Zaključak je da se radi o čisto političkim otkazima, odnosno diskriminaciji na političkoj osnovi.