KOLAR inflacija je odgovornost Vlade, ne može se prebaciti na trgovce
Sindikati upozorili na probleme u obrazovanju povodom Međunarodnog dana obrazovanja
HAKOM-ova brošura Ključevi sigurnog interneta za 50.000 učenika
Nova TV priprema ponudu za dodjelu nove koncesije
Sabor u petak glasa o vraćanju Josipa Dabre u saborske klupe
Uručeni Sporazumi o preventivnim pregledima za hrvatske branitelje za 2025.
SLJEPĆEVIĆ Naš film govori i o situaciji u kojoj smo danas

  Aktualnosti

Na današnji dan Virovitica oslobođena od fašističkog teorara

  gg           04.10.2016.
Na današnji dan Virovitica oslobođena od fašističkog teorara

U noći 4. na 5 . listopada 1944. godine jedinice 12. divizije Narodno oslobodilačke vojske (12. Osječka i Čehoslovačka NO brigada) napale su ustaško uporište u Virovitici i nakon 14 sati krvave borbe (od 3:30 do 17 sati) svladali neprijatelja pa se 5. listopada uzima kao Dan oslobođenja Virovitice od fašista. Na osiguranjima su bile jedinice 40. divizije (šesnaesta, osamnaesta i Virovitička NO brigada).
Uporište su branili domobranska bojna Središnje dočasničke škole iz Osijeka (800) vojnika i ojačana ustaška satnija (200 ustaša). Poginulo je 130 domobrana i sve ustaše. Među partizanima bilo je 36 mrtvih i 189 ranjenih.

Poslije oslobođenja život u gradu se brzo normalizirao, sve javne službe su uredno obavljale svoje poslove. Povodom oslobođenja priređena je akademija na kojoj je kazališna družina izvela bogat program. Akademiji je prisustvovalo 3000 građana. Prema tadašnjim izvještajima oslobođeno je cijelo šire područje na kojem su organizirane ekipe za popravak cesta i pruga. Pomagao im je narod i omladinske radne čete i vodovi.

U okrugu Virovitica tada su bili kotarevi Virovitica, Grubišno Polje i Daruvar. Sjedištu svakog kotara imao je komande. Komanda grada Virovitice imala je straže Suhopolju. Gaćištu, Lukaču, Bušetini i Starom Gracu.

No, tu rat još nije bio gotov. Domobrani su 9. veljače 1945. uspjeli ponovno okupirati grad, ali na kratko – Virovitica je konačno oslobođena 25. travnja 1945. godine.

Temu komunističkog pokreta i Narodno-oslobodilačke borbe odlično je u serijalu Virovitička povijestica 2012. godine obradio naš suradnik Vlatko Smiljanić.

Komunisti u Virovitici – od radničkih pobuna do vojne sile

Komunisti u Virovitici – od radničkih pobuna do vojne sile (2. dio)

Komunisti u Virovitici – od radničkih pobuna do vojne sile (3. dio)

Komunisti u Virovitici – od radničkih pobuna do vojne sile (4. dio)

 

Komentari




Još iz kategorije Aktualnosti