Muzej(i) u loncu, zajednička izložba petnaest muzeja istočne Hrvatske, na pretposljednjoj stanici turneje, otvorena je sinoć u Virovitici. Na novoj lokaciji, zamjenskim i privremenim prostorima Gradskog muzeja (osmica, bivša gradska uprava, Trg kralja Tomislava) okupilo se mnoštvo građana, činilo se da nas ima puno više nego inače na takvim priredbama. E sad, je li to samo privid zbog manjih izložbenih dvorana u odnosu na velebni Dvorac Pejačević, ili zbog iznimno zanimljive teme očuvanja etno baštine, ili su tek došli vidjeti kako će muzej funkcionirati u novom prostoru? I sama ravnateljica muzeja Mihaela Kulej našalila se pozdravljajući nas na ulazu: Priznajte, došli ste vidjeti nove prostore“!
Jesmo i zbog toga naravno, i mogu iz prve ruke posvjedočiti da su muzealci hladne i odbojne činovničke urede pretvorili u tople i ugodne oaze. Što se mene tiče mogli bi, i kada se muzej vrati u dvorac, ostati služiti kulturi. Recimo, dati ih na korištenje Likovnom klubu Nikola Trick, Matici hrvatskoj, Strip clubu 85… Uvjeren sam da bi ih znali dobro koristiti, na osobno zadovoljstvo i radost publike.
A sada da se vratim temi prve izložbe u novom prostoru. Rezultat je to istraživanja i podataka sakupljenih u suradnji muzealaca istočne Hrvatske pod vodstvom Gradskog muzeja Požega. O tome nam je nadahnuto i s puno strasti, kao da je projekt na početku a ne na kraju, govorila ravnateljica Gradskog muzeja Požega Maja Žebčević Matić. „Ovo nam je zahvaljujući kolega iz virovitičkog muzeja i divnih kazivača, bake Salve i tetka Darge, jedan od najljepših terena. Doista smo toliko toga naučili da smo s užitkom napisali onaj dio priče koji smo objavili na našem virtualnim muzeju Muzej u loncu“, kazala je gospođa Žebčević.
Kazivači o kojima govori su Slava Kalenik iz Špišić Bukovice i Dragutin Celić iz Virovitice, a osim njih s područja naše županije to su još bili Ljubica Celić iz Virovitice, Ana Dvojak iz Vaške, Nedeljka Grgić iz Sopja, Marica Kenjerić i Marijana Herbaj iz Čađavice i Vera Marčeta iz Špišić Bukovice.
Dobru podlogu istraživanja hrane i pripravljanju tradicijskih jela u virovitičkom kraju Gradski muzej Virovitica imao je u prijašnjim etnološkim istraživanjima, zapisima i muzejskom projektu „Mikeški jelovnik“, ostvarenim u suradnji sa Strukovnom školom Virovitica 2014. godine.
„Zapisali smo, fotografirali i pripravili brojna jela, često i danas na jelovnicima naših Mikeša, ali u bogatijim varijantama – s mesom u čemu se nekad znatno oskudijevalo. Tek manjim istraživanjima otkrili smo brojne varijacije tradicijskih jela spravljenih skromnim namirnicama, a u budućim projektima, vjerujemo, očekuju nas nove priče“, napisala je u popratnoj knjižici Jasmina Jurković Petras.
Dragutin Celić je i izravno, pred nama, pokazao svoje umijeće za štednjakom za jela o kojima je zborio, baka Slava je pripremila kovrtanje. A o kojim su to jelima pričali kazivači ne samo našeg kraja, možete vidjeti na izložbi koju je otvorio pročelnik za kulturu Grada Virovitice, Alen Bjelica.