VIROVITICA
– Sindikalna podružnica Osnovne škole Virovitica u kojoj se obrazuju djeca s
posebnim potrebama požalila se svojoj središnjici i Ministarstvu prosvjete,
odnosno Prosvjetnoj inspekciji, na nepravilnosti u radu Školskog odbora i kršenju
zakona te na proceduru izbora ravnatelja i kako je naglašeno – «svakodnevna
maltretiranja, prozivanja i vrijeđanja».
Problemi u međuljudskim odnosima kulminirali su početkom ožujka nakon sjednice
Školskog odbora na kojoj je sindikalna povjerenica i predstavnica Vijeća zaposlenika,
Melita Ključec, upozorila da sadašnja ravnateljica Marija Navara, koja se javila
na natječaj za izbor ravnatelja, ne ispunjava uvjete iz natječaja, nakon čega
je predsjednik Školskog odbora naprasno prekinuo sjednicu bez ikakvog zaključka.
«Upozorila sam da, prema novom zakonu, kandidat, sadašnja ravnateljica, nema
pet godina rada u odgoju i obrazovanju u osnovnoj ili srednjoj školi, što nije
bio uvjet kod prijašnjeg izbora. Prekidom sjednice Školskog odbora prekršen
je Poslovnik, a već sutradan ujutro ravnateljica je pozvala članice i predsjednika
odbora na razgovor koji je trajao od 8.30 do 11 sati, a da za to vrijeme nije
dala službenu zamjenu kojom je oštetila Ministarstvo», objašnjava sindikalna
povjerenica Melita Ključec dodavši da na novu sjednicu Školskog odbora, sazvanu
telefonskim putem nije, pozvana iako, kao predstavnica Vijeća zaposlenika ima
dužnost prisustvovati i sudjelovati u radu.
Na sjednicu je ipak otišla, ali nije joj dozvoljavao da bilo što kaže, pojasni,
pročita ili pokaže članke zakona kojima bi dokazala nepravilnosti u radu i neispunjavanju
uvjeta iz molbe, a u jednom trenutku, zaprijećeno joj je policijom.
«Zar je moguće silom, zastrašivanjem i prijetnjama vladati i imati položaj?
Zbog svakodnevnih maltretiranja, prozivanja i vrijeđanja i zbog drugačijeg mišljenja
na posao idemo sa grčem u želudcu i radujemo se petku. Radimo svoj posao s ljubavlju,
nastavit nećemo ga tako raditi i dalje ali želimo ravnatelja koji zna komunicirati,
slušati, prihvaćati ideje i ne misliti da svijet ne bi postojao da nema njega»,
upozorili su radnici na mobing u pismu poslanom Virovitica.netu.
Na žalost, ravnateljica Marija Navara nije bila spremna na razgovor s novinarima
jer nije imala vremena zbog sastanaka i obveza. «Ne želim ništa komentirati.
Ne znam o čemu se radi i ne odgovaram na anonimna pisma», rekla nam je ravnateljica
Navara čak i kad smo rekli da nam je navode iz pisma potvrdila sindikalna povjerenica.