Nakon što je recesija poljuljala i prekinula već dogovoreno investiranje otprilike 320 milijuna eura američkog i švicarskoga kapitala u gospodarski megaprojekt hrvatskog poduzetnika Marinka Mikulića, vlasnika PAN papirne industrije, u Slatini je u četvrtak gostovala delegacija malezijskih ulagača na čelu s Winstonom Chiom.
Na susretu Mikulića i malezijske delegacije s Ivanom Roštašom, gradonačelnikom Slatine, potvrđena je namjera Pan papirne industrije iz Zagreba i China international investment stock company koji su ugovorom o suradnji izrazili namjeru da u Slatini, najkasnije za godinu dana, počnu realizirati projekt u kojem je gradnja tvornica, proizvodnja celuloze od biljke mischantus, koju treba zasaditi na otprilike deset tisuća hektara te proizvodnja toplinske i električne energije iz termalnih izvora.
Preseljenje iz Zagreba
Mikulić je potvrdio da su investitori iz Malezije zadovoljni što su vidjeli u Slatini te da Pan u ovom projektu, s trideset posto udjela, postaje manjinski vlasnik.
- Tom suradnjom počinje se ispunjavati moj san da gradim jednu visoko kvalitetnu europsku tvornicu u Hrvatskoj - izjavio je Mikulić.
Otkako je lani Trnovaču kupila Mikulićeva "Pan Trgovina" intenzivnije se krenulo u istraživanje termalnih izvora, izradu projekata i pronalaženje investitora koji bi financirao preseljenje Mikulićeve tvornice papira iz Zagreba u Slatinu, kao i investicije proizvodnje celuloznog papira i toliko potrebne električne energije.
Prema planu sve tri investicije trebaju se realizirati u Trnovači gdje se planira otvoriti čak petsto radnih mjesta.
Gradonačelnik Slatine Ivan Roštaš potvrdio je jučer novinarima kako se radilo o tehnološki zahtjevnoj investiciji za koju je u tijeku izrada Studije utjecaja na okoliš.
Puna potpora grada
- Dosad je učinjeno puno napora da se ambiciozni projekt realizira, a u svemu tome grad daje punu potporu gospodinu Mikuliću i investitorima. S obzirom na teškoće najbolje bi bilo da javnost o svemu obavijestimo kada počne realizacija projekta - izjavio je slatinski gradonačelnik Ivan Roštaš.
Ni četiri godine poslije ništa od tvornica
Slatinsku industrijsku zonu Trnovača, na 24 hektara, 2008. godine za 12,5 milijuna kuna sagradio je Grad Slatina, a 45 posto novca u toj investiciji osigurano je iz europskih fondova. No, unatoč višegodišnjim obećanjima da će se na devetnaest parcela industrijske zone sagraditi tvornice i otvoriti nova radna mjesta, to se još nije dogodilo pa se i danas sagrađene ceste u zoni koriste za mladenačke utrke automobilima i motociklima.