Privremeni prostori Gradskog muzeja na Trgu kralja Tomislava tog su dana bili puni ne samo kreativnosti i boja, već i smijeha, sreće, a pronašlo se i poneko drvo. Upravo se tamo održavala javna radionica pod nazivom „Maske do daske“ povodom, poklada ili maškara. Na javnu radionicu odazvali su se mnogi, tu je bilo od najmlađih, a našli su se i poneki malo stariji. Voditeljica radionice Anamarija Kučan, pomoću slikovne prezentacije uputila je svakog polaznika u jedan poseban svijet - svijet maski.
„Drago nam je vidjeti posjetitelje u ovolikom broju na našoj javnoj radionici Maske do daske povodom poklada“, kazala je Anamarija.
Voditeljica je bolje objasnila odakle je crpila inspiraciju: “Bazirali smo se na ideji tradicijskih maski diljem svijeta, uključujući naravno i naše poznate baranjske buše kao jedan od uzora. Baza je zapravo mimika groteske kroz maske koje su prisutne od početaka likovnosti i danas je prisutna u nekakvim tradicijskim običajima. U ovom periodu, bazirali smo tu priču na tradiciji karnevala i magije, otpraćanje zime i dočekivanje proljeća s našim svojevrsnim drvenim maskama.“
Objasnila nam je malo više o procesu pripreme radionica: „Kada godišnji ciklus počinje, njegujemo tematske okosnice u vezi nekakvih običaja tijekom godine. Onda smo usmjereni na dio pedagoških aktivnosti orijentiran na javnost što najčešće uključuje roditelje s djecom. Tako da smo dio aktivnosti organizirali za one malo spretnije u oslikavanju drveta, a drugi dio za jednostavnije situacije likovnosti za malene kako bi usvojili te bazne linijske odnose i simetrije i kontraste.“
Nakon slikovne prezentacije, radionica je podijeljena u dvije prostorije. U prvoj prostoriji nalazili su se najmlađi i najuzbuđeniji u radionici. Šareni jastučići, papiri, flomasteri sve ih je spremno čekalo, a sobu je u kratkom roku ispunio glasni dječji smijeh. Svoje papirnate maske, obojali su šarenim i veselim bojama. Kada su završili sa svojim maskama, mašte im nije ponestalo već su počeli iscrtavati i raditi maske na svojem licu. Kakve maske rade i kako im je bilo na radionici objasnili su Ena i Naja.
„Crtam jednu smiješnu gospođu iz Japana i ima strašnijih maski od mojih. Mislim da je ova radionica super jer svi radimo zajedno, u društvu smo i ima jako puno šarenih i lijepih boja“, rekla nam je Ena, učenica trećeg razreda katoličke osnovne škole.
Naja, učenica drugog razreda osnovne škole objasnila je svoju masku: „ Moja maska je malo smiješna. Bojam ih pastelama i mislim da će ispasti malo čudna zbog crte koje sam napravila na očima. Nikada nisam radila ovakvu masku. Ovdje je zabavno, mogu se družiti i upoznati nove prijatelje, a za maškare se budem maskirala u zločestu vješticu.“
U drugoj prostoriji stariji su svoje zamišljene kreacije prenosili na komad izbrušenog hrastovog drveta. Dovoljni su samo kistovi, voda, crna i bijela boja, snalažljive ruke i velika mašta za izradu unikatnih maski. Komade drveta izbrusio je i pripremio Matko Kolesarić, a trebalo mu je ukupno 6 sati za cijelu obradu. Osim što je pripremio materijal, okušao se i sam u izradi maski, pa je pokazujući svoga veselog navijača, komentirao kako bi trebalo biti više ovakvih radionica u koje se mogu uključiti i stariji.
Jurica Kajić i Anja Duršak stariji su polaznici ove radionice. „Mislim da je ovo zanimljivo iskustvo, čovjek se ovdje može opustiti i izbaciti svoju kreativnost na drvo. Pokušavam malo crtati s predložaka ali većinom improviziram i dodajem svoje elemente, pustio sam maštu na volju“, kaže Jurica.
Anja Duršak je dovela i svoju djecu. „Došla sam ovdje sa svojom djecom i cilj mi je da se oni zabave i opuste, ali s obzirom na to da su i za nas pripremili komade drveta, to je za nas veliki izazov. Namjera je da se maske postave u gradu, pa se trudimo dati sve od sebe.“
Drvene maske bit će izložene u svojevrsnu instalaciju u prostoru Palače i trebale bi na vjetru stvoriti određenu buku što je jedan od elemenata karnevala koja je u prošlosti označavala ritualne magije poklade i istjerivanje zlih sila. Osim toga, posjetitelji će se moći fotografirati iza maske koja simulira lice.